22/09/2024
Lazy Pistons 4 7 6 16 - 33 -
Brooklyn Nerds 23 19 18 8 - 68 -

Ήρεμα και ωραία οι Αμερικάνοι!

Απόλυτη κυριαρχία των “παλιών” Nerds είχε το μενού στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Με πέντε διαφορετικούς σκόρερ και με απανωτές καλές άμυνες, η ομάδα του Κοντορουχά προηγήθηκε με διψήφια διαφορά, παίζοντας όμορφο μπασκετ και απειλήθηκε μόνο από τον Κοκκαράκη και τον Ερρίπη. Σκορ πρώτης περιόδου, 4-23.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με ξεκάθαρη διάθεση να ανοίξουν το ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και το πέτυχαν, με μπροστάρη τον Γιαννουλάκη. Για τους Pistons, ο Λαμπρινάκος, ο Τράχειλος και ο Κοκκαράκης τράβηξαν επιθετικά το κουπί, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό για να αλλάξει αισθητά την εικόνα του ματς. Σκορ ημιχρόνου, 11-42.

Μπαίνοντας στη τρίτη περίοδο, οι Nerds παρέμειναν σε παρόμοια επίπεδα επιθετικά, βασίστηκαν στους Κόσσυβα, Κοντορουχά και Φορτσάτο και οδηγήθηκαν σε ασφαλή μονοπάτια. Για τους Pistons σε αυτό το χρονικό σημείο, Πίρδας, Ερρίπης και Τράχειλος ήταν αυτοί που απείλησαν και σκόραραν. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 17-60.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο στο Περιστέρι, με τους Λιατόπουλο, Παναγόπουλο και Κοκκαράκη, Ερρίπη και Τράχειλο να συνδέονται για τους φιλοξενούμενους και τους γηπεδούχους αντίστοιχα. Οι Pistons, εν τέλει, αν και έδειξαν σημάδια βελτίωσης, δε κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο των έμπειρων Αμερικάνων, οι οποίοι πέρασαν ένα ήρεμο βράδυ και έκαναν σεφτέ για τη φετινή σεζον!

Novibet MVP για τους Nerds αναδείχτηκε ο Στάθης Φορτσάτος με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 4 κλεψίματα, ενώ από τους Pistons ξεχώρισε ο Γιάννης Ερρίπης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Lazy Pistons (Ερρίπης): Γιαννακης, Ερρίπης 14, Κοκκαράκης 8, Λαμπρινάκος 2, Πίρδας, Τράχειλος 9, Χεκιμίδης.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Γιαννουλάκης 11, Καραγιαννάκης 9, Κοντορουχάς 9, Κόσσυβας 6, Λιατόπουλος 2, Παναγόπουλος 8, Παπαναστασίου 6, Παπαντωνόπουλος 6, Φορτσάτος 11.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα!