25/10/2023
Athens Crips 15 17 12 12 - 57 -
Phoenix Bums 21 9 11 8 - 49 -

Ηρωική νίκη των 6 Crips!

Στο κλειστό Μαζαράκης για το πρωτάθλημα της Evolution, οι Athens Crips πήραν τo δεύτερο τους ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα, καθώς κέρδισαν τους Phoenix Bums 57-49!

Δυνατό και γρήγορο μπάσκετ μας έδωσαν οι δυο ομάδες από το ξεκίνημα του αγώνα, με τους φιλοξενούμενος ελαφρώς καλύτερους στα πρώτα δέκα λεπτά, αφού βρήκαν καλάθια με τους Φρέρη (5π), Ζερντίσκι (6π) και Δεδούση (3π). Οι Crips, πέτυχαν πόντους με τους Γιγουρτάκη (5π) και Λάτζα (4π). Λήξη πρώτου δεκαλέπτου 15-21

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα του Γιγουρντάκη, καθώς κυριάρχησαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου και με 6 πόντους του Λάτζα και Σμυρλή, είδαν την ομάδα τους να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ τους προβάδισμα 3 πόντων . Oι Phoenix, δεν κατάφεραν πολλά, αφού σκόραραν μόλις 9 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Δεδούση να σκοράρει τους 4, κάνοντας το 33-30.

Στη συνέχεια του δευτέρου ημιχρόνου η παραγωγικότητα βελτιώθηκε και για τις δυο ομάδες, με τους Athens Crips να είναι ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στους 4 πόντους του Σμυρλή  και του Λάτζα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι, έμειναν κοντά στο σκορ, βρίσκοντας πόντους από τον Χαριτόπουλο (4π) και από τον Δεδούση (3π). Τέλος τρίτης περιόδου 45-41.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, άνοιξαν οι άμυνες και οι Athens Crips, πήραν τη δεύτερη  νίκη τους, καθώς επικράτησαν των Phoenix Bums με 57-49!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/29 βολές, 18/50 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές  και έκαναν 13 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/14 βολές, 14/37 δίποντα και 4/25 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 20 λάθη

BetssonMVP για τους Athens Crips, ο Λάτζας με 14 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος και 2 μπλοκ. Πολυτιμότερος για τους Phoenix Bums, ο Χαριτόπουλος με 10 πόντους. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, είχε 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος

Athens Crips (Γιγουρτάκης): Γιγουρτάκης 10, Κουρκουλής 2, Λάτζας 14, Μαρκαντώνης 6, Παπαδόπουλος 5, Σμυρλής 20

Phoenix Bums (Δεδούσης): Δεδούσης 8, Ζερντίσκι 10, Καδάς, Κοβάτσος 2, Κουναλάκης 5, Μοσκόφογλου 2, Μπαλτζόγλου, Παλαμιδάς 2, Πανδής 5, Φρέρης 5, Χαριτόπουλος 10

Τι μας άρεσε: Το πάθος των γηπεδούχων!