05/10/2024
Αλησμόνητες Πατρίδες 15 11 4 10 - 40 -
San Antonio Smurfs 19 12 19 14 - 64 -

Ήρθε η πρώτη για τα Στρουμφάκια!

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο, με τον Σταύρου από τη μία να είναι εύστοχος έξω από τα 6,75 και τους Σταματόπουλο, Ξένο να απαντάνε με drive προς το καλάθι για τις Πατρίδες. Ο Χειράκης με ένα τρίποντο προσπάθησε να μειώσει, όμως τα καλάθια του Στρουμπή και του Παπανικολάου καθόρισαν το σκορ της πρώτης περιόδου, 15-19.

Ο Γκουρογιάννης και ο Παπανικολάου άνοιξαν το σκορ της δεύτερης περιόδου, για να έρθει και να απαντήσει ο Λαγουτάρης για λογαριασμό των κίτρινων. Ο Στρουμπής με ένα καλάθι από κοντά έστειλε τη διαφορά στο συν εννιά, 17-26, ο Τσώλας και ο Αδαμάκης όμως μείωσαν στη συνέχεια, με αποτέλεσμα το δεύτερο δεκάλεπτο να λήξει με σκορ 26-31.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, τα Στρουμφάκια μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι, συνδέθηκαν με τρεις διαφορετικούς σκόρερ και εκτόξευσαν τη διαφορά στο συν 15, 30-45, μετά την πάροδο τεσσάρων αγωνιστικών λεπτών. Στο στρατόπεδο των κίτρινων, ο Χειράκης και ο Μήτσης φάνηκαν να είναι οι μόνες επιθετικές λύσεις, λόγω της καλής άμυνας των Smurfs, οι οποίοι έμειναν σε ασφαλή μονοπάτια, 30-50.

Όλα είχαν πλέον κριθεί στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Ξένο, Ν. Καλλιάρα και τους Μποχωρίδη, Στρουμπή να σκοράρουν για τους γηπεδούχους και τους φιλοξενούμενους αντίστοιχα. Οι δύο ομάδες έριξαν σιγά σιγά το ρυθμό και έκαναν  διατήρηση μέχρι το τέλος, με αποτέλεσμα οι Smurfs να πάρουν τη παρθενική τους νίκη!

Novibet MVP για τους Smurfs αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Σταύρου με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασιστ, 4 κλεψίματα, ενώ από τις Πατρίδες ξεχώρισε ο Γιάννης Αδαμάκης με 6 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Αλησμόνητες Πατρίδες (Χειράκης): Αδαμάκης 6, Καλλιάρας Ν. 2, Καλλιάρας Ο., Λαγουτάρης 4, Μήτσης 2, Ξένος 11, Σταματόπουλος 8, Τσώλας 2, Χειράκης 5, Χουλιάρας.

San Antonio Smurfs (Μποχωριδης): Γεροντίδης 1, Γκουρογιάννης 9, Μποχωρίδης 4, Παπανικολάου 17, Σταύρου 23, Στρουμπής 10.

Τι μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο των Smurfs!