01/10/2023
Κούροι Κέας 6 17 12 7 - 36 -
Τεμπελχανάδες 12 5 14 14 - 45 -

Ήρθε το πρώτο για Τεμπελχανάδες!

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε την Κυριακή το βράδυ στο κλειστό του ΓΣΠ για το πρωτάθλημα της Development 2 ανάμεσα στους Κούρους Κέας και τους Τεμπελχανάδες με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν την πρώτη τους νίκη με σκορ 36-45.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους Τεμπελχανάδες, οι οποίοι μπήκαν πιο δυνατά απο τους αντιπάλους τους και κατάφεραν να προηγηθούν με 6 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Δημαρά (7π) Και Φωτίου (3π) να ξεχωρίζουν. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι έψαχναν να βρουν ακόμα τα πατήματα τους και σκόραραν μόνο 6 πόντους με το ταμπλό να γράφει 6-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Έβγαλαν ενέργεια στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Κούροι και κατάφεραν να ανακάμψουν και να φέρουν το ματς στα ίσια στο τέλος του ημιχρόνου με σκορ 17-17. Ο Ρουσουνέλος ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους γηπεδούχους σημειώνοντας 4 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν ισάξιες και δεν κατάφερε κάποια να ξεφύγει στο σκορ. Το 29-31 στο τέλος της περιόδου μας προετοίμαζε για ένα δυνατό φινάλε. Ο παίχτης της τρίτης περιόδου ήταν ο Δημαράς ο οποίος σημείωσε 9 πόντους.

Γνώριζαμε ότι όποια ομάδα θα κατάφερνε να ξεφύγει λίγο στο φινάλε του αγώνα θα ήταν αυτή που θα κατάφερνε να φύγει με το ροζ φύλλο. Έτσι λοιπόν οι Τεμπελχανάδες,  με τους εκπληκτικούς Δημαρά και Γκούμα να σημειώνουν από 5 πόντους στο κρίσιμο σημείο, έγραψαν το τελικό 36-45 για την ομάδα τους.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δημαράς Απόστολος ο οποίος είχε 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σπηλιόπουλος με 8 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 λάθη.

Οι Κούροι Κέας είχαν 9/21 βολές, 12/49 δίποντα και 1/17 τρίποντα. Μάζεψαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκαναν 11 κλεψίματα και 20 λάθη. Οι Τεμπελχανάδες είχαν 4/10 βολές, 13/48 δίποντα και 5/33 τρίποντα. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 13 κλεψίματα και 15 λάθη.

Κούροι Κέας (Ρουσουνέλος): Ρουσουνέλος 14 (3), Μπεθάνης 5, Παούρης Νικ. , Παούρης Στ. , Βουτηράς, Ζούλος 4, Παναγωταράκος 2, Σπηλιόπουλος 8 (13ρ.)

Τεμπελχανάδες (Δημαράς): Ζωϊτσούδης 3 (1), Καραγεώργος 3 (1), 21 (1), Χατζηκωνσταντίνου, Γκούμας 7 (1), Χράπαλος, Φωτίου 4 (1), Ανδρικόπουλος 6, Ραΐζης, Κολιούσης 1