31/05/2023
Kill Beer 23 11 11 4 - 49 -
Valhalla Phantoms 13 13 18 10 - 54 -

Ηρωική ανατροπή για τους Valhalla’s Phantoms!

Μια νίκη που δείχνει χαρακτήρα πήραν οι Valhalla’s Phantoms, οι οποίοι πάλεψαν μέχρι το τέλος στο παιχνίδι κόντρα στην Kill Beer και τελικά ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν, επικρατώντας με 49-54. Για τρία δεκάλεπτα οι γηπεδούχοι βρίσκονταν σε θέση οδηγού, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν την κατάσταση, πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα και τελικά έφτασαν στην 3η νίκη τους (3-2). Η Kill Beer σίγουρα επηρεάστηκε από το γεγονός πως υπήρχαν διαθέσιμοι μόλις 6 παίκτες, ενώ πλέον το ρεκόρ της βρίσκεται στο 1-4.

Όσον αφορά το ματς, οι γηπεδούχοι έκαναν καλύτερο ξεκίνημα και προηγήθηκαν 10-6. Τα ποσοστά τους πίσω από τα 6,75 ήταν πολύ καλά, με τους Τσελίκη, Θανάση και Κοτσομύτη να χτυπούν από το τρίποντο, ενώ στη συνέχεια με ένα σερί 7-0, έφτασαν το σκορ στο 17-6. Η Kill Beer είχε αποκτήσει μία καλή απόσταση, την οποία μπόρεσε να διαχειριστεί, καθώς έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 23-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Valhalla’s Phantoms μπήκαν με περισσότερη φόρα και με 6 συνεχόμενους πόντους από Κρινή και Φλάκα πλησίασαν στο 23-19. Ο Τσελίκης, ο οποίος έκανε τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο, φρόντισε να βάλει στοπ στην αντεπίθεση της αντίπαλης ομάδας και με τρίποντη εκτέλεση έκανε το 26-19. Ο ίδιος ήταν από τους πιο δραστήριους του γηπέδου μέχρι την ανάπαυλα και η Kill Beer κράτησε μία διαφορά 8 πόντων, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 34-26.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +14 (40-26), όμως οι φιλοξενούμενοι δεν κατέρρευσαν. Κρινής και Κανάκης έδωσαν ψυχολογία με τα καλάθια που βρήκαν στην επίθεση, ενώ η άμυνα κράτησε για πολύ ώρα τους γηπεδούχους στους 42 πόντους, με αποτέλεσμα οι Valhalla’s Phantoms να φέρουν το ματς στο δίποντο (42-40). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Kill Beer να μην έχει χάσει το προβάδισμα, αλλά τα πάντα να είναι ανοιχτά με το 45-44.

Για πρώτη φορά στο ματς οι Valhalla’s Phantoms έκαναν το προσπέρασμα, με τον Κούριχ να γράφει το 45-46, ενώ ο Κρινής διαμόρφωσε το 45-48. Το μομέντουμ πλέον ήταν ξεκάθαρα στην πλευρά των φιλοξενούμενων, με την Kill Beer να μην έχει καθαρό μυαλό στις εκτελέσεις της και να βλέπει τους αντιπάλους της να ξεφεύγουν στο +6 (46-52). Ο Τσελίκης με τρίποντο προσπάθησε να κρατήσει ζωντανή την ομάδα του (49-52), όμως το καλάθι του Κρινή ήρθε για να γράψει το τελικό 49-54, που έδωσε τη νίκη στους Valhalla’s Phantoms.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Κανάκης με 14 πόντους, 2 ασίστ και 9 ριμπάουντ. Από την Kill Beer ξεχώρισε ο Θεόδωρος Τσελίκης με 28 πόντους, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ.

Η Kill Beer μέτρησε 11/30 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 9/14 βολές, 25 ριμπάουντ, αλλά και 6 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Valhalla’s Phantoms τελείωσαν το ματς με 23/45 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 2/4 βολές, 47 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Παράλληλα είχαν 3 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Kill Beer (Παντελόπουλος): Κοτσομύτης 9(6ρ.), Τσελίκης 28(2ρ.), Παντελόπουλος 5(12ρ.), Σαλόνικας, Θανάσης 7(2ρ.), Κουτσιούκης

Valhalla’s Phantoms (Γεωργακάς): Φλάκας 4(5ρ.), Γεωργακάς 7(4ρ.), Νικολάου 2(2ρ.), Κούριχ 9(12ρ.), Κοκόλας, Κρινής 16(8ρ.), Κότσιρας 2(5ρ.), Κανάκης 14(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό δεύτερο ημίχρονο των Valhalla’s Phantoms.