81
Τεμπελχανάδες 18 20 14 21 5 78 -
Aces 18 14 16 25 8 81 -

Ήταν Άσσοι στην παράταση!

Εκπληκτικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε το βράδυ του Σαββάτου στο Basketaki Arena, με συνεχείς διακυμάνσεις στο σκορ,και τον νικητή να κρίνεται στην παράταση. Οι Aces ήταν καλύτεροι στο έξτρα πεντάλεπτο, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και πήραν μια σπουδαία νίκη με 78 – 81.

Ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο με τις ομάδες να πηγαίνουν πάνω κάτω και το σκορ να κλείνει στο ισόπαλο 18 – 18. Οι Aces έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα και ξέφυγαν με διψήφια διαφορά, με τον Μουστακάτο να οδηγεί την επίθεση με 6 πόντους και τον Γ.Κοντακιώτη να ακολουθεί από κοντά με 4, αλλά μετά το πεντάλεπτο οι Τεμπελχανάδες με τον Μακαρίτη να δίνει την ώθηση με 7 πόντους και τον Δημαρά να προσφέρει 4, έφεραν το ματς στα ίσια.

Με το ίδιο γρήγορο τέμπο κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με τους γηπεδούχους να πατούν καλύτερα και να κρατούν προβάδισμα 6 πόντων. Μακαρίτης και Δημαράς έσερναν τον χορό με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα για τους Τεμπελχανάδες , με τον Καλαϊτζάκη με 5 να δίνει πολύτιμες βοήθειες, ενώ για το σύνολο του Στεργιόπουλου ξεχώρισε ο αεικίνητος Μουστακάτος με 8 πόντους, με Ευμορφόπουλο, Κοντακιώτη και Γιαζιτζόγλου να βάζουν από ένα καλαθάκι.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι με τρίποντες βόμβες του Μακαρίτη και καλάθι του Δημαρά, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά(47-36). Στη συνέχεια οι Άσσοι ξύπνησαν και με τους Μουστακάτο και Κοντακιώτη να τραβούν το κουπί με 4 και Ευμορφόπουλο – Θεοφάνη να σκοράρουν από 2 πόντους, πλησίασαν σε 52 – 48.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν απίθανο σε ρυθμό και διακύμανση, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα, την μία να δίνει την νίκη στην άλλη και το σκορ τελικά να λήγει ισόπαλο 73 – 73. Χατζηκωσταντίνου και Μακαρίτης πήραν την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 7 πόντους για τους Τεμπελχανάδες, ενώ για τους Ροσονέρι βγήκε μπροστά ο εκπληκτικός Γιαζιτζόγλου με 8 πόντους, με τον Μπατζάκα να μιλάει στα δύσκολα με 5 και τον Κοντακιώτη να προσφέρει 4 πόντους.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Aces με τον Μουστακάτο να είναι ο κορυφαίος με 5 πόντους, ήταν καλύτεροι στα σημεία και παρά τα καλάθια τον Χατζηκωσταντίνου και Δημαρά, έφτασαν στην νίκη με σκορ 78 – 81.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Κοντακιώτης με 17 πόντους, 15 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεόδωρος Μακαρίτης με 30 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Οι Τεμπελχανάδες είχαν 22/54 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 10/26 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Οι Aces είχαν 36/66 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 6/32 βολές, κατέβασαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Τεμπελχανάδες(Μακαρίτης): Ανδρικόπουλός, Δημαράς 17, Καλαϊτζάκης 7(9ρ.), Καραγεώργος, Μακαρίτης 30(11ρ.), Φωτίου 8, Χατζηκωνσταντίνου 16(9ρ.).

Aces(Στεργιόπουλος): Γιαζιτζόγλου 12(10ρ.), Ευμορφόπουλος 4(8ρ.), Θεοφάνης 11(7ρ.), Κοζανίδης 2, Ν.Κοντακιώτης, Γ.Κοντακιώτης 17(15ρ.), Μουστακάτος 27, Μπατζάκας 8(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Φανταστικό παιχνίδι, απίστευτος ρυθμός και αμφίρροπη εξέλιξη σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.

Τι δεν μας άρεσε: Οι ομάδες έχασαν συνολικά 42 βολές!!!