21/12/2021
Τεμπελχανάδες 12 10 8 9 - 39 -
Slam Ducks 7 8 13 14 - 42 -

Ήταν πολύ καλοί για να χάσουν οι Ducks!

Σε μια ενδιαφέρουσα αναμέτρηση που μας κράτησε σε αγωνία μέχρι το φινάλε, οι Slam Ducks επιβλήθηκαν των Τεμπελχανάδων με τελικό σκορ 39-42, κατακτώντας τη δεύτερή τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Τον πλήρη έλεγχο του αγώνα είχαν στα πρώτα πέντε λεπτά οι φιλοξενούμενοι, με τους Δημαρά και Γιάννη Καραγεώργο να είναι πολύ ενεργοί επιθετικά για τους ροζ και να δίνουν την… ώθηση για το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, με σκορ 12-7.

Η είσοδος του Γκούμα έσφιξε ακόμη παραπάνω την άμυνα των Τεμπελχανάδων, οι οποίοι κατάφεραν να περιορίσουν Χάλδα, Καραλουκά και Ματροζούμη με την ζώνη που επέλεξαν, με αποτέλεσμα να μπουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 22-15 για ημίχρονο.

Ένα τρίποντο του Μαυροζούμη και οι… μάχες του Μαργάνη κάτω από τα καλάθια έδειξαν να… ξυπνούν τους Ducks, οι οποίοι μείωσαν το σκορ και έδειξαν καλή αμυντική προσήλωση, μέχρι δύο τρίποντα από Κώστα Καραγεώργο και Δημαρά ανεβάσουν ξανά τη διαφορά για λίγο, με την τρίτη περίοδο να κλείνει εν τέλει στο 30-28 για Τεμπελχανάδες.

Χέρι χέρι οι δύο ομάδες στις αρχές της τελευταίας περιόδου, με τα καλάθια να μπαίνουν μόνο με… αίμα, καθώς οι άμυνες βελτιώθηκαν πολύ. Πιο ψύχραιμοι οι Slam Ducks, καθώς εκμεταλλεύτηκαν κάθε δυνατή φάση που τους δόθηκε και έφτασαν στην τελική επικράτηση με το 39-42 να χωρίζει τις δύο ομάδες.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Μαυροζούμης με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 2 λάθη. Απο τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τόλης Δημαράς με 14 πόντους, ένα ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 7/27 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 7/12 βολές, 33 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, ενα κόψιμο και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/26 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 11/26 βολές, 39 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 7 λάθη.

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος) : Απάλλας 10, Ραΐζης, Καραγεώργος Γ. 7, Δημαράς 14, Κολιούσης, Γκούμας, Αστερής, Ανδρικόπουλος, Κώστας, Καραγεώργος Κ. 8.

Slam Ducks (Ισαακίδης) : Χαλδάς 14, Τσουμάκος 1, Ισαακίδης, Μαυροζούμης 14, Μαργάνης 6 (15 ριμπ.), Καραλουκάς 7.

Τι μας άρεσε : Η… απόλυτη ισορροπία στις βολές, δίποντα, τρίποντα των Sucks, με 26  προσπάθειες σε κάθε κατηγορία!