05/07/2021
Campeon Εθνικός Star 15 21 10 17 - 63 -
Kavlanta Hawks 8 9 6 9 - 32 -

Ήταν πραγματικός STAR o Εθνικός!

O Εθνικός Star παίζοντας ανά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ κέρδισε εύκολα τους Kavlanta Hawks με 63-32 και έκανε το 2/2 στον 15ο όμιλο της Development League.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, ο Εθνικός Star μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 15-8 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Νίκο Ζουρίδη να βάζει 5 πόντους. Για τους Kavlanta Hawks, από 3 πόντους έβαλαν οι Αναστασίου και Μπήτρος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Εθνικός Star συνέχισε να οργιάζει κάνοντας μαγικά πράγματα στο παρκέ. Η ομάδα του Σιαπάνη έτρεξε ένα επιμέρους 21-9 και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο συν 19, 36-17. Ηλιακίδης από την μία με 12 πόντους και Τζώρτζης από την άλλη με 4, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Με την διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα, στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες δοκίμαζαν διάφορα πραγματάκια ενόψει της συνέχειας του Summer. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 10-6 υπέρ του Εθνικού Star με τον Λάππα να βάζει 5 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, που είχαν κολλήσει στην επίθεση, από 2 πόντους έβαλαν οι Τζώρτζης, Παπαδημητρόπουλος και Αναστασίου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν μπορούσε να αλλάξει τίποτα. Ο Εθνικός Star πήρε μία δίκαιη νίκη με 63-32 και συνεχίζει την αήττητη πορεία του. Το τελικό σκορ, αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης, αφού οι γηπεδούχοι ήταν απολαυστικοί τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Τάσος Ηλιακίδης με 23 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τάσος Τζώρτζης με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Συνολικά ο Εθνικός Star είχε 27/76 εντός πεδιάς, 6/18 τρίποντα και 3/10 βολές. Πήρε 57 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 15 φορές την μπάλα, έκανε 19 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, οι Kavlanta Hawks είχαν 11/61 εντός πεδιάς, 0/14 τρίποντα και 10/16 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 22 λάθη και 1 τάπα.

Εθνικός Star (Σιαπάνης): Τόλιας 10, Ζουρίδης 16, Ηλιακίδης 23, Σιαπάνης 5, Σέργης 2, Λάππας 5, Κόλλιας 2.

Kavlanta Hawks (Αναστασίου): Μπήτρος 9, Κανελλόπουλος, Λιώδης 3, Αναστασίου 5, Παπαδημητρόπουλος 4, Τζώρτζης 11, Τζαντές.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Εθνικού Star!