22/04/2023
Bulldogs 11 20 19 19 - 69 -
Iguana Pacers 22 17 9 15 - 63 -

Ηττήθηκαν, αλλά προκρίθηκαν στο Final 4 οι Iguana Pacers!

Το βράδυ του Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Bulldogs πήραν την ρεβάνς κόντρα στα Iguana, επικρατώντας με 69-63 σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από τις πολλές εντάσεις ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων. Οι Iguana Pacers, με προίκα το +24 του πρώτου αγώνα, πήραν χωρίς άγχος την πρόκριση στο Final 4, εκεί όπου θα συναντήσουν τους Gladiators του coach P, έχοντας βέβαια εξασφαλίσει και τον άνοδό τους στην Master League. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με τον Παπαζαχαρίου (11π.) να ξεκινά καυτός και τους Γεωργίου (6π.) και Μοσχέτα (5π.) να τον ακολουθούν, τα Iguana έχτισαν διψήφια διαφορά από νωρίς. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι, παρά την προσπάθεια του Βασιλάκου (5π.) που ξεχώρισε στα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-22.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, τα Bulldogs εμφανίστηκαν βελτιωμένα, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 20-17 και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Δημητρακόπουλο (6π.), Α. Λούβαρη (4π.), Απέργη (3π.), Βασιλάκο (2π.) και Κ. Λούβαρη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, το δίδυμο Γεωργίου (9π.) – Μοσχέτας (8π.) συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια, διατηρώντας το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στου δρόμου τα μισά. Σκορ ημιχρόνου, 31-39.

Μετά την ανάπαυλα τα Bulldogs παρέμειναν πιο αποτελεσματικά, βελτιώνοντας σημαντικά και την αμυντική τους λειτουργία. Απέργης (11π.), Βασιλάκος (5π.) και Κ. Λούβαρης (4π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης των γηπεδούχων, ενώ στην άλλη πλευρά οι Pacers διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, παρά την προσπάθεια των Μοσχέτα (4π.), Μπεκρή (2π.) και Γεωργίου (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 50-48.

Η μάχη για το ροζ φύλλο του Game 2 συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Τα Bulldogs κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη, χάρη στα μεγάλα καλάθια των Κ. Λούβαρη (9π.), Α. Λούβαρη (6π.), Διαμάντη (3π.), Βασιλάκου (2π.) και Γαλάνη (2π.). Οι Pacers δεν κατάφεραν να αντιδράσουν έγκαιρα, ηττήθηκαν με 69-63, όμως πήραν το πολυπόθητο εισιτήριο για το Final4 της κατηγορίας.

Στο τέλος του αγώνα, τα Bulldogs είχαν 24/56 δίποντα, 4/14 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Iguana Pacers είχαν 11/35 δίποντα, 8/41 τρίποντα και 17/29 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κόμης Λούβαρης με 17 πόντους, έχοντας 7/17 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 3/4 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, ενώ είχε 4 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένου ξεχώρισε ο Γιώργος Γεωργίου με 26 πόντους και double-double, έχοντας 7/18 δίποντα, 1/8 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 6 λάθη και 1 μπλοκ σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Bulldogs (Απέργης): Απέργης 13 (1), Βασιλάκος 14, Γαλάνης 4, Δημητρακόπουλος 6, Διαμάντης 3 (1), Λούβαρης Κ. 17, Λούβαρης Α. 12 (2).

Iguana Pacers (Μπεκρής): Ανδριώτης, Γεωργίου 26 (1), Ζώτος, Μοσχέτας 20 (3), Μπεκρής 2, Παλάσκας, Παπαζαχαρίου 15 (4).

Τι δεν μας άρεσε: Οι πολλές εντάσεις ανάμεσα στις δύο ομάδες.