29/10/2023
Grava Thunders 14 17 11 20 - 62 -
Gul’dan Warlocks 14 11 8 11 - 44 -

Ήχησαν οι Καραμούζες στην Γκράβα!

Την πρώτη τους νίκη μετά από έξι ανεπιτυχή αποτελέσματα πήραν οι Grava Thunders, καθώς το απόγευμα της Κυριακής στο Basketaki Arena, με καλό δεύτερο ημίχρονο και εξαιρετικό τον Χρήστο Καραμούζα, επικράτησαν επί των επίσης χωρίς νίκη Guldan Warlocks με 62 – 44.

Οι δυο ομάδες που προέρχονταν από συνεχόμενες ήττες, μπήκαν με σκοπό να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Οι Warlocks είχαν την πρωτοπορία στο μεγαλύτερο διάστημα με μπροστάρη τον Κεχαγιά με 5 πόντους, αλλά οι Thunders με Κυρίτση(5) και Καραμούζα(4) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφεραν το μάτς στα ίσια(14-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Thunders πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, εκμεταλλεύτηκαν την δύναμη και την ποιότητα του Καραμούζα που πέτυχε 8 πόντους και με τρίποντο του Κυρίτση ξέφυγαν με 31 – 25 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι Warlocks που έχασαν την συγκέντρωση τους στην άμυνα, πήραν σκορ κυρίως με Κιούση(4) και Μήτσα(3), παραμένοντας σε τροχιά νίκης.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κλειστό, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται στο σκοράρισμα και τους γηπεδούχους που βρήκαν ρυθμό μετά το πεντάλεπτο, να χτίζουν διαφορά 9 πόντων. Βλασερός, Κεχαγιάς και Μήτσας με τρίποντο μείωσαν στο καλάθι στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως οι Γαλανόλευκοι με Καραμούζα,Ντούρμα να κερδίζουν την μάχη στις δύο ρακέτες και τον Μάντζαρη να βρίσκει στόχο από την περιφέρεια , διαμόρφωσαν το υπέρ τους 42-33.

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τους γηπεδούχους και πάρα το καλό ξεκίνημα των Warlocks στο τέταρτο δεκάλεπτο με 5 πόντους του Λουκίσσα, βρήκαν και πάλι πρωταγωνιστές στα πρόσωπο των Κυρίτση με 8 και Καραμούζα με 6 πόντους αντίστοιχα, φτάνοντας σε μία εύκολη σχετικά νίκη με 62 – 44.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Χρήστος Καραμούζας με 21 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Κεχαγιάς με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Οι Thunders είχαν 21/51 διποντα , 5/24 τρίποντα, 5/13 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Οι Warlocks είχαν 14/48 τρίποντα, 3/15 τρίποντα, 7/11 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Grava Thunders(Νάσης): Βήχος 3, Καραμούζας 21(19ρ.), Κυρίτσης 16(7ρ.), Μάντζαρης 7, Νάσης, Ντούρμας 6, Τσακέτας 6, Τσιμπίδης 3(7ρ.).

Guldan Warlocks(Πέτροβιτς): Βλασερός 4, Γιουβανάκης, Κεχαγιάς 14(9ρ.), Κιούσης 8, Λιάπης, Λουκίσσας 9, Μήτσας 9, Πέτροβιτς, Ποταμίτης (7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η διάθεση που έδειξαν οι ομάδες σε όλο το σαραντάλεπτο και το καλό κλίμα μεταξύ των παικτών.