16/09/2024
Orlando Tragic Salonica 12 15 8 11 - 46 -
Sirina Partouzan 13 14 14 9 - 50 -

Ήχησαν οι σειρήνες

Με το δεξί μπήκε η νεοφώτιστη Sirina Partouzan καθώς επικράτησε των Orlando Tragic Salonica με 50-46 στον πρώτο αγώνα του ομίλου στο κύπελλο. Στα πρώτα λεπτά το σκορ έμεινε αρκετά χαμηλά καθώς επιθετικά φάουλ, προερχόμενα από καλές άμυνες, δεν άφησαν τις ομάδες να κάνουν το επιθετικό τους παιχνίδι. Η πρώτη φορά που ανέβηκε, έστω και ελάχιστα, η διαφορά ήταν στο 11-5 υπέρ των Orlando Tragic Salonica λίγο μετά τα μέσα του 1ου δεκαλέπτου. Όμως ένα σερί 0-8 από τους Sirina Partouzan έφερε την ανατροπή και μπήκαν μπροστά στο σκορ 36.7 δευτερλόπετα πριν το τέλος της περιόδου. Η κόρνα βρήκε μπροστά τους Sirina Partouzan με 12-13.

Τα πρώτα 3:20 του 2ου δεκαλέπτου άνηκαν ολοκληρωτικά στους Sirina Partouzan καθώς με οδηγό την άμυνα κράτησαν το μηδέν στο καλάθι τους και άνοιξαν τη διαφορά στο +7 (12-19). Όμως οι Orlando Tragin Salonica δεν ήταν τραγικοί ήρωες. Έκαναν την ανατροπή και πέρασαν μπροστά με 25-19. Αλλά άλλη μία απάντηση ήρθε καθώς το παιχνίδι ήρθε στην ισοπαλία στο 27-27 με τρομερή ψυχραιμία των Sirina Partouzan. Αυτό το σκορ έμελλε να ήταν και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο.

Σαν αντιγραφή της αρχής ήταν το 3ο δεκάλεπτο. Χαμηλό σκοράρισμα και από τις δύο ομάδες.Οι δυναμικές άμυνες έκαναν τη διαφορά. Στη μέση του δεκαλέπτου οι Sirina Partouzan ήταν μπροστά με 29-32. Σχεδόν όλη η περίοδος κύλησε σε παρόμοια εικόνα και λίγο πριν την κόρνα οι Sirina Partouzan ήταν μπροστά με 35-38. Την κόρνα που κοκκίνιζε το ταμπλό ήχησε μία άλλη σειρήνα. Αυτή ήταν από τα χέρια του Ραφαήλ Ασβεστόπουλου, ο οποίος με τη βοήθεια του ταμπλό έδωσε μεγαλύτερη πνοή στην ομάδα του και έγραψε το τελικό σκορ της 3ης περιόδου (35-41).

Η 4η περίοδος δεν διέφερε ιδιαίτερα. Οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο και το σκορ δεν άλλαξε χέρια. Παρά την προσπάθεια των Orlando Tragic Salonica η ανατροπή δεν ήρθε. Στο τέλος οι Sirina Partouzan πανηγύρισαν τη νίκη τους με 46-50 στην πρώτη τους εμφάνιση στο Basketaki.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Λουκάς Κεφαλάς με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των Orlando Tragic Salonica διακρίθηκε ο Κων/νος Αδέμης με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Orlando Tragic Salonica: Αδέμης 8 (2), Βεζύρογλου 11 (1), Βλαχοπαναγιώτης 0, Γιαμούκης 4, Θεμιστοκλέους 5 (1), Καπετανόπουλος 0, Πατής 9, Σπυρίδης 0, Χαλεπλής 9 (1)

Sirina Partouzan: Ανδριανίδης 0, Ασβεστόπουλος 3(1), Κεφαλάς 17, Ευθυμιάδης 4, Καλέσης 9, Παυλούδης 15 (1), Τσιπουλίδης 0, Φιλανδριανός 2