14/09/2024
Black Mamba 24 17 23 29 - 93 -
Okla-lioma 13 8 10 18 - 49 -

Ήχησαν τα… πολυβόλα των Black Mamba!

Ο Παντελής Μπασδάνης είδε τα «πολυβόλα» του (Νακόπουλο, Ιωάννη Μονέο, Δημήτρη Μονέο) να κάνουν τρομερή δουλειά και έτσι η υπόθεση νίκη έγινε εύκολη για την ομάδα του. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν τη «συνταγή» που θα περιόριζε την επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων και έτσι ήρθε μία βαριά ήττα στο ξεκίνημα της νέας σεζόν.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι Black Mamba έσφιξαν καλά την άμυνα τους και τα πολλά κλεψίματα τους έδωσαν ευκαιρίες στην επίθεση ώστε να προηγηθούν με 11-3. Ο Γκίκας ήταν ο μοναδικός σκόρερ για τους Oklalioma για αρκετά λεπτά στην αρχή, ενώ ο Δημήτρης Μονέος είχε αρχίσει ήδη τη δουλειά για το 16-6. Νακόπουλος και Ιωάννης Μονέος τον ακολούθησαν και με εύστοχα σουτ πίσω από τα 6,75 διαμόρφωσαν το 24-13 της πρώτης περιόδου.

Τα τρίποντα συνεχίστηκαν στη δεύτερη περίοδο από τη πλευρά των γηπεδούχων, οι οποίοι ξέφυγαν στο 35-13. Για κάτι παραπάνω από 4 λεπτά οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν το «δρόμο» για το αντίπαλο καλάθι και έπρεπε να παρέμβει ο Γιαννάκης για να βάλει τέλος στην αδράνεια (37-15). Οι καλές συνεργασίες και οι ασίστ έδιναν και έπαιρναν στους Black Mamba και έτσι το τέλος της δεύτερης περιόδου τους βρήκε στο +20(41-21).

Δημήτρης Μονέος και Νακόπουλος έγιναν εκτελεστές, αλλά και δημιουργοί στις πρώτες φάσεις μετά τη διακοπή και έτσι οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα για το 49-21. Ο Ζωγράφος έδωσε επίσης τις λύσεις του κάτω από την αντίπαλη ρακέτα, με τους Oklalioma να μην έχουν απάντηση. Μετά το πέρας του τρίτου δεκαλέπτου ο φωτεινός πίνακας έγραψε 64-31.

Με τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα λίγα πράγματα μπορούσαν να αλλάξουν όσον αφορά το νικητή και απλώς οι δύο ομάδες απόλαυσαν τα τελευταία λεπτά. Ο Ιωάννης Μονέος συνέχισε τα… δικά του, ενώ ο Καλογερόπουλος έβαλε κάποια συνεχόμενα καλάθια για τους φιλοξενούμενους, τα οποία όμως δεν ήταν αρκετά. Το φινάλε βρήκε το σκορ στο 93-49 και με αυτό το τρόπο οι Black Mamba πανηγύρισαν τη πρώτη τους νίκη στο κύπελλο.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Νακόπουλος με 35 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 μπλοκ. Από τους Oklalioma ξεχώρισε ο Χρήστος Καλογερόπουλος με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Black Mamba (Μπασδάνης): Μαρίτσας 5(2ρ.), Μονέος Ι. 23(6ρ.), Μονέος Δ. 35(7ρ.), Νακόπουλος 20(19ρ.), Ζωγράφος 8(3ρ.), Καραλής 2(9ρ.), Ρεπάνης

Oklalioma (Γιαννάκης): Γιαννάκης 5(4ρ.), Καραγιώργης 7(7ρ.), Σιαμίσης 2(6ρ.), Καλογερόπουλος 12(9ρ.), Γκίκας 17(8ρ.), Κωνσταντάρας, Μυκωνιάτης 6(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Νακόπουλου, Ιωάννη και Δημήτρη Μονέου!