10/07/2024
Agrinio Lions 23 8 15 17 - 63 -
Emporio Armani 13 30 17 18 - 78 -

Η Armani στο θρόνο της

Τον τίτλο του πρωταθλητή στο Summer League κατέκτησε η Emporio Armani επικρατώντας στον τελικό των Agrinio Lions με σκορ 78 - 63.
Οι πρωταθλητές πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, είχαν πολλούς παίκτες σε καλή μέρα και καθοδηγούμενοι επιθετικά από τον MVP Γιάννη Παπαθανασόπουλο και το Δημήτρη Παπαθανασόπουλο, πήραν τον τρίτο τους τίτλο στο Basketaki.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 8 - 2, όμως οι Lions έτρεξαν σερί 8 - 0, πήραν προβάδισμα και ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο στροφές έφτασαν στο +10 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στην Armani που ήταν εξαιρετική και στις δύο πλευρές και έκανε επιμέρους σκορ 30 - 8 με τους Γιάννη και Δημήτρη Παπαθανασόπουλο να πετυχαίνουν όλους τους πόντους της ομάδας τους. Οι πρωταθλητές έκαναν ένα γρήγορο 8 - 0 σε 85 δευτερόλεπτα μειώνοντας στους 2 και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό ανέκτησαν το προβάδισμα φτάνοντας σε διψήφια διαφορά στο φινάλε του ημιχρόνου.

Οι Lions με σερί 7 - 0 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου μείωσαν στους 5, αλλά η Armani έβρισκε λύσεις ξέφυγε ξανά με διψήφιο προβάδισμα και έφτασε στο +14 στο 30ο λεπτό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους να επιστρέψουν στο ματς, είχαν μόνιμα διαφορά πάνω από 10 πόντους, προηγήθηκαν ακόμα και με 17 και πήραν τη νίκη που τους χάρισε το πρωτάθλημα.

Ο Φώτης Τσέπας με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Lions και ακολούθησε ο Γιώργος Κάκος με 17.
Ο Betsson MVP Γιάννης Παπαθανασόπουλος σταμάτησε στους 37 πόντους έχοντας ακόμα 9 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 1 ασίστ, ενώ σημαντική στο σκοράρισμα ήταν και η βοήθεια του Δημήτρη Παπαθανασόπουλου που πέτυχε 27 πόντους.

Τι μας άρεσε. Η Armani ακόμα και όταν έμεινε πίσω στο σκορ, έδειξε ότι έχει την ικανότητα να φέρει το ματς στα μέτρα της και έχοντας πολλές λύσεις έφτασε δίκαια στον τίτλο.

Τι δε μας άρεσε. Οι Lions έδειξαν σε κάποια σημεία του παιχνιδιού να τα "χάνουν" και δε μπόρεσαν να περιορίσουν τους αντιπάλους τους.

AGRINIO LIONS (Μάνθος Καλαμπαλίκης): Κάκος Χ., Κάκος Γ. 17(3), Καλαμπαλίκης 9(1), Καραγιάννης 6, Καραμπέτσος 7, Κουβέλης, Κούσης 4(1), Μπουκουβάλας, Στάμος, Τσέπας 20(3).

EMPORIO ARMANI (Ντίνος Τσιαμάκης): Αγγέλης, Δάρλας 2, Κάππας, Κοκοτός 2, Κοργιαλός 2, Παπαθανασόπουλος Ι. 37(6), Παπαθανασόπουλος Δ. 27(4), Σβίγγος, Μπαλωμένος 4, Τασιούλης Χ. 4, Τασιούλης Ι.