22/05/2024
Monstars 22 21 22 21 - 86 -
Los Angeles Bakers 19 12 22 21 - 74 -

Η δεύτερη περίοδος έστειλε τους Monstars στα ημιτελικά!

Ο αγώνας ξεκίνησε με έντονο ρυθμό και από τις δύο ομάδες. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 22-19, δείχνοντας την ισορροπία των δυνάμεων στο γήπεδο. Οι Αικατερίνης και Μηνασίδης από τους Monstars ξεχώρισαν με τις εντυπωσιακές του κινήσεις, κρατώντας την ομάδα του ανταγωνιστική. Οι Los Angeles Bakers, με τον Στούπα Βασίλη και τον Στεργιόπουλο να συντονίζονται άψογα, κατάφεραν να διατηρήσουν τον ρυθμό και να μην επιτρέψουν στους Monstars να ξεφύγουν στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Monstars ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 43-31. Ο Αικατερίνης ανέλαβε πρωταγωνιστικό ρόλο, συνεισφέροντας σημαντικά τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Οι Los Angeles Bakers δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν τον αρχικό τους ρυθμό, με τον Στούπα Βασίλη να προσπαθεί να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ, αλλά οι προσπάθειες του δεν ήταν αρκετές για να αποτρέψουν το προβάδισμα των Monstars.

Το τρίτο δεκάλεπτο είδε τους Los Angeles Bakers να προσπαθούν να μειώσουν τη διαφορά, με το σκορ ωστόσο να διαμορφώνεται στο 65-53 υπέρ των Monstars. Ο Στεργιόπουλος έκανε δυναμική εμφάνιση, προσφέροντας σημαντικούς πόντους και βοηθώντας στην άμυνα. Ωστόσο, οι Monstars με την καθοδήγηση του Στράντζαλη, διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα. Η συνεργασία του Αικατερίνη με τον Στράντζαλη συνέχισε να αποδίδει, κρατώντας την ομάδα τους σε θέση ισχύος παρά την πίεση των Los Angeles Bakers.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Monstars επιβεβαίωσαν την διαφορά τους κλείνοντας τον αγώνα με τελικό σκορ 86-74. Οι Los Angeles Bakers δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση, παρά τις συνεχείς προσπάθειες του Στεργιόπουλου και του Στούπα Βασίλη. Ο Αικατερίνης και ο Μηνασίδης συνέχισαν την εξαιρετική τους απόδοση, εξασφαλίζοντας τη νίκη για την ομάδα τους.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Χρήστος Αικατερίνης ο οποίος έβαλε 15 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ.

Άξιος αναφοράς για τους Los Angeles Bakers είναι ο Βασίλειος Στούπας ο οποίος άγγιξε το Double Double έχοντας 21 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Monstars: ΑγατσιώτηςΑ. 3, ΑγατσιώτηςΚ. 11, Αικατερίνης 15(1), Αμπατζής 2, Αργυρίου 6, Λαγογιάννης 1, Μηνασίδης 14, Πανόπουλος 4, Πατσίκας 2, Πετάβρατζης, Στράντζαλης 14(2), Χατζηιωάννης 14

Los Angeles Bakers: Ατματσίδης 10, Γκουλής 6, Καραμανίδης, Λαζαρίδης 8(2), Στεργιόπουλος 27(4), ΣτούπαςΒ. 21(1), ΣτούπαςΔ. 2