19/01/2023
KLAFTA LABORAL BC 22 8 17 5 - 52 -
BEERWAUKEE BUCKS 17 8 13 9 - 47 -

Η Klafta Laboral κέρδισε τον απίθανο Μπούμπαλη

Η επική εμφάνιση του Περικλή Μπούμπαλη, ο οποίος πέτυχε τους 31 από τους 47 πόντους των Beerwakee Bucks δεν ήταν αρκετή για να επικρατήσουν τα «ελάφια», που τελικά γνώρισαν την ήττα από την Klafta Laboral (52-47), η οποία είχε σε εξαιρετική μέρα τον Ζήση, ο οποίος συνεχίζει με...σπασμένα τα φρένα τις καλές εμφανίσεις.

Η πρώτη περίοδος ήταν η πιο παραγωγική στο παιχνίδι και η καλύτερη από πλευράς θεάματος. Η Klafta Laboral ήταν πολύ εύστοχη στα σουτ που επιχείρησε, ωστόσο και οι Bucks έβρισκαν λύσεις στο πρόσωπο του Μπούμπαλη, καθώς και του Γκάβρανιτζ μέσα στη ρακέτα και έμειναν κοντά στο σκορ (21-17).

Το Β' δεκάλεπτο ήταν εκ διαμέτρου αντίθετο, καθώς τα καλάθια έρχονταν με το...σταγονόμετρο. Τα βαριά όπλα των δύο ομάδων σίγησαν και με σκορ δεκαλέπτου 8-8, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα, με την Klafta Laboral στο +4 (29-25).

Στην τρίτη περίοδο, οι «κόκκινοι» επέβαλαν ξανά την κυριαρχία τους στο παιχνίδι. Με πρωταγωνιστή τον Ζήση έχτισαν ξανά ένα μικρό προβάδισμα και με επιμέρους σκορ 17-13, μπήκαν στην τελευταία περίοδο από απόσταση 8 πόντων (46-38), βάζοντας τις βάσεις για την τελική επικράτηση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Bucks έπαιξαν εκπληκτική άμυνα, κρατώντας την Klafta μόλις στους 6 πόντους, ωστόσο η επίθεση ήταν αυτή που «πρόδωσε» τα «ελάφια», τα οποία πλήρωσαν την αστοχία τους και δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή, με την Klafta Laboral να μπαίνει με το δεξί στο πρωτάθλημα (52-47).

Betsson MVP της συνάντησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Ζήσης, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ. Στον αντίποδα, ο Περικλής Μπούμπαλης ξεχώρισε, με 31 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Οι νικητές ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 20/59 δίποντα, 2/10 τρίποντα και 6/8 βολές. Πρόσθεσαν ακόμα 40 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 16 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 11 λάθη. Από την άλλη, τα «ελάφια» είχαν 13/37 δίποντα, 3/21 τρίποντα και 12/17 βολές. Μέτρησαν επιπλέον 48 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα και 17 λάθη.

Klafta Laboral: Ζήκου 2, Ζήσης 24, Καραμπάσης 5, Νάνος, Παπαδιάς Α. 9, Παπαδιάς Ε., Σταύρου, Τσιγκούνης 12, Χατζόπουλος

Beerwαukee Bucks: Γκάβρανιτζ 6, Καραβίδας, Καρπέτας, Μπουμπάλης 31, Παλαιοθόδωρος 4, Πετρίτσης 6, Στάθης