13/02/2024
KLAFTA LABORAL BC 20 2 14 23 12 71 -
Ball Don't Lie 19 14 17 9 9 68 -

Η Κλαφτα πήρε το "θρίλερ" απέναντι στους αξιόμαχους BDL

Σε ένα από τα καλύτερα φετινά παιχνίδια, μεταξύ δύο ομάδων που ήθελαν τη νίκη όσο τίποτα, η Klafta Laboral έκανε τη μεγάλη ανατροπή και πήρε το ροζ φύλλο κόντρα στους πάντα δυναμικούς Ball Don't Lie. Είδαμε ένα δεύτερο ημίχρονο που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "rollercoaster" συναισθημάτων, καθώς και δύο συγκλονιστικές παρατάσεις. Εν τέλει, η Κλαφτα επικράτησε με 71-68.

Από τα πρώτα αγωνιστικά λεπτά της αναμέτρησης, φαινόταν πως το παιχνίδι θα έχει τεράστιο ενδιαφέρον. Δύο ομάδες αποφασισμένες όπου σούταραν με πολύ υψηλά ποσοστά στην επίθεση. Ύστερα από ένα χορταστικό από θέαμα πρώτο δεκάλεπτο, το σκορ σταμάτησε στο 20-19. Στη δεύτερη περίοδο, το ματς συνεχίστηκε σε παρόμοιο ρυθμό με τους δύο αντιπάλους να βρίσκονται πάντα κοντά μεταξύ τους. Καμία ομάδα δε μπόρεσε να ξεφύγει και το πρώτο μέρος έληξε στο 34-36 υπέρ των BDL.

Στο δεύτερο ημίχρονο, θα βλέπαμε τους Klafta να παθαίνουν ολικό blackout μετά και την εξαιρετική αμυντική λειτουργία των BDL. Έτσι, μετά το 2-14 επιμέρους η διαφορά θα εκτοξευόταν στους 14 (36-50) και τα πράγματα φαίνονταν ολοένα και πιο δύσκολα για τους τυπικά γηπεδούχους. Πλέον χρειαζόταν να κάνουν τα αδύνατα δυνατά ώστε να γυρίσουν στο παιχνίδι. Δείχνοντας συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του παρκέ, άρχισαν να μειώνουν σιγά σιγά τη διαφορά. Οι BDL κρατούσαν το προβάδισμα έως τα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως ο Ζήσης με μια εύστοχη βολή έστειλε το ματς στην παράταση με το σκορ στο 59-59. Στην παράταση, η εικόνα ήταν και πάλι ισορροπημένη με τις δύο ομάδες να μένουν αμφότερες στους 5 πόντους (64-64). Έτσι, οδηγηθήκαμε και σε δεύτερο πεντάλεπτο όπου η Κλαφτα αυτή τη φορά φάνηκε πιο δυνατή και πήρε μια μεγάλης σημασίας νίκη με 71-68.