11/02/2023
Jackals 22 19 21 16 - 78 -
Anatolians Jazz 15 20 15 16 - 66 -

Η μεγάλη εμφάνιση του Γκούμα έδωσε την νίκη στους Jackals!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Jackals και κατάφεραν να επιβάλλουν από νωρίς τον ρυθμό τους με τον Λιάτσικο να κυριαρχεί στο παιχνίδι και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι Anatolians Jazz δεν άργησαν να απαντήσουν με τον Μπαντή να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα διαμορφώνοντας με αυτόν τον τρόπο το 22-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους με τον Αρσένη και τον Archer να συνεργάζονται άψογα προσφαίροντας θέαμα στους παρευρισκόμενους. Οι Jackals άντεξαν την αντεπίθεση των αντιπάλων τους με τον Γκούμα να βγαίνει μπροστά για την ομάδα του και να κρατάει το προβάδισμα. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 41-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και με όπλο την καλή άμυνα του Γκούμα και τα καλάθια του Πάκα και του Τζάκα ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά δίνοντας ένα μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα τους. Οι Anatolians Jazz πλήρωσαν τα λάθη στην επίθεση και παρά τα μεγάλα καλάθια του Οδοντίδη και του Βαφειάδη είδαν να μένουν πίσω στο σκορ με 62-50.

Οι Anatolians Jazz στην τέταρτη περίοδο έκαναν την δεύτερη αντεπίθεση τους με τον Μπαντή και τον Αρσένη να βρίσκουν ρυθμό πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως οι Jackals έβρισκαν απαντήσεις σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Λιάτσικο και τον Γκούμα να είναι σε μεγάλη μέρα διαμορφώνοντας το τελικό 78-66.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Αλέξανδρος Γκούμας με 19 πόντους, 16 ριμπάουντ, 6 ασσίστ και 7 κλεψίματα.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε  ο Γιώργος Μπαντής με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Jackals: Πάκας 13(2), Τάσκας 6, Τζάκας 7(1), Λιάτσικος 21, Ζωγράφος 3(1), Σακκάς 6, Βούλγαρης, Γκούμας 19(1), Δημόπουλος 3.

Anatolians Jazz: Αρσένης 13(1), Αλεξιάδης 2, Παπαϊωάννου, Οδοντίδης 10, Βαφειάδης 7, Καραγκούνης 4, Μπαντής 18, Παρισάκης, Archer 12.

Τι μας άρεσε: Η υπερπροσπάθεια των Anatolians Jazz να επιστρέψουν δύο φορές στο παιχνίδι.