09/12/2023
Escapers 9 9 7 15 - 40 -
Circle BC 10 12 9 10 - 41 -

Η σπουδαία Circle έσπασε το αήττητο τους!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Seven  για το πρωτάθλημα της Development League, τα θαυματουργά «μωρά» της Circle το έκαναν το θαύμα τους, καθώς παίζοντας εκπληκτική άμυνα νίκησαν τους Escapers με σκορ 40-42, υποχρεώνοντας τους στην πρώτη φετινή ήττα!

Από το ξεκίνημα του αγώνα έγινε αντιληπτό ότι θα παρακολουθούσαμε ένα κλειστό παιχνίδι, με τον φωτεινό πίνακα στο πέρας της περιόδου να δείχνει το 9-10. Ο Μανσόλας με 4 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κόψιμο, αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη των φιλοξενούμενων στο διάστημα αυτό. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Σιώπκας πλήγωσε τους «μωβ» με 5 πόντους.

Στη συνέχεια, οι παίκτες του coach Γεωργίου κράτησαν εκ νέου τους Escapers στους εννιά πόντους και με τον Καραγκίκα(8π) να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με σκορ 18–22. Στον αντίποδα, ο Κασδαναστάσης τελείωσε την περίοδο με 5 πόντους στο ενεργητικό του!

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Circle δημιούργησε ακόμα μεγαλύτερα προβλήματα στον αντίπαλο της, καθώς κατάφερε να τους περιορίσει αυτή τη φορά στους εφτά πόντους και με τον Καραγκίκα να προσθέτει ακόμη 5 πόντους έκλεισε την προτελευταία στροφή του παιχνιδιού στο συν έξι με σκορ 25–31.

Στην τέταρτη περίοδο οι «μωβ» άντεξαν στην αναμενόμενη πίεση που τους άσκησε ο αντίπαλος, με αποτέλεσμα το τέλος του παιχνιδιού να τους βρει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 40-42!

Betsson MVP ο Παναγιώτης Ματσούκας με 4 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Χρήστος Κασδαναστάσης είχε 7 πόντους και 6 ριμπάουντ!

Οι νικητές είχαν 15/56 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 5/17 βολές, 49 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/35 δίποντα, 2/29 τρίποντα, 10/18 βολές, 52 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 10λάθη.

Escapers(Τάγκας): Βρακάς, Δέπάστας 2, Κασδαναστάσης 7, Κοσμάς 8, Μανούρης 4, Μπομπότης, Τάγκας 2, Σιώπκας 14, Στρεμιέτσνι, Τάγκας 2, Φράγκος 3.

Circle(Γεωργίου): Καλούδης 6, Καραγκίκας 13, Μανσόλας 11, Ματσούκας 4, Παπαχρήστου, Τουμπανάκης 7.

Τι μας άρεσε : Η άμυνα των νικητών!