01/07/2024
Basketόσαυροι 12 11 20 30 - 73 -
Air Ballers 10 16 19 10 - 55 -

Η τελευταία περίοδος έστειλε στους 8 τους Basketoσαυρους!

Ο αγώνας μετσξύ των δύο ομάδων φάνηκε εξ αρχής ότι θα είναι γεμάτο πάθος και ένταση. Οι καλύτεροι παίκτες των Air Ballers, Γερολυμάτος και Κουτζιάμπασης, αναμένεται να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό, ενώ οι Basketόσαυροι βασίζονται στην απόδοση των Χριστοδουλίδη και Στράντζαλη. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώνεται με τους Basketόσαυρους να προηγούνται με μικρή διαφορά, με σκορ 12-10, υπόσχοντας έναν αγώνα γεμάτο ανταγωνισμό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Air Ballers αναδεικνύονται ως η κυρίαρχη ομάδα στο γήπεδο, καταφέρνοντας να ανατρέψουν το σκορ και να πάρουν το προβάδισμα. Οι Γερολυμάτος και Κουτζιάμπασης εκτόξευσαν την ομάδα τους σε μια εντυπωσιακή επίδοση, με το σκορ να δείχνει 23-26 υπέρ των Air Ballers στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου.

Το τρίτο δεκάλεπτο είναι μια αντιπαράθεση μεταξύ των δύο ομάδων, με τους Basketόσαυρους να προσπαθούν να αντιδράσουν. Οι Χριστοδουλίδης και Στράντζαλης ηγούνται της επίθεσης των Basketόσαυρων και με μια διάθεση για ανατροπή, η ομάδα τους καταφέρνει να φτάσει την διαφορά στους 2 το σκορ να είναι 43-45. Οι Air Ballers πρέπει τώρα να ανταπεξέλθουν σε αυτήν την πίεση και να βρουν τρόπους για να επαναφέρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν η κορύφωση του αγώνα, με τις δύο ομάδες να δίνουν τα πάντα. Οι Basketόσαυροι, ενώ βρίσκονταν πίσω στο σκορ, έδειξαν απίστευτο πνεύμα αντιμετώπισης, καταφέρνοντας να ανατρέψουν την κατάσταση με εξαιρετικά σουτ και ασίστ. Έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τους Χριστοδουλίδη και Στράντζαλη κατάφεραν να πάρουν μία πολύ σημαντική νίκη που τους οδηγεί στην 8αδα του πρωταθλήματος.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Μιχάλης Χριστοδουλίδης ο οποίος πέτυχε το Double Double με 11 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Air Ballers είναι ο Κυριάκος Γερολυμάτος ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 11 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Basketόσαυροι: Γαρδάνης 12(4), Δημητριάδης, Μουστόπουλος 6(2), Ποζίνης 2, Πρεβενάς, Ρήγας 2, Στράντζαλης 21(3), Χατζηβρέττας 15(2), Χοπτερίδης 4, Χριστοδουλίδης 11(1)

Air Ballers: Ανδρεαδάκης 6(2), Γερολυμάτος 11, Γκουστίλης 12(3), Γούλας 3(1), Κουτζιαμπάσης 11, Λαγός 4, Πανταλώνας 8(1)