11/02/2024
Πασοκlahoma City Thunder 11 7 12 9 - 39 -
Ellinoroston Celtics 5 7 15 17 - 44 -

Η τέταρτη περίοδος έδωσε τη νίκη στους Ellinoroston Celtics!

Η εικόνα των Πασοκlahoma ήταν καλύτερη στις αρχές του παιχνιδιού, με τους Κεφαλόπουλο και Μπακογιάννη να είναι ορεξάτοι και το σκορ να φτάνει στο 8-2. Ο Φυλακτός με δικό του τρίποντο έκανε το 8-5, ενώ το 11-5 με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο το διαμόρφωσε ο Μπακογιάννης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήραν πολλές κακές προσπάθειες επιθετικά και τα ποσοστά χάλασαν αρκετά. Ο Παπαϊάκος προσπάθησε να μειώσει για τους Celtics, αλλά Μαραβελάκης και Γνάτης είχαν λύσεις στις δικές του επιθέσεις και βρέθηκαν στο +6(18-12).

Καμία από τις δύο ομάδες δεν απομακρύνθηκαν στο σκορ και με τους φιλοξενούμενους να παίζουν κυρίως με τον Μαλτέζο, οι «Κέλτες» πλησίασαν στο δίποντο (27-25). Ο Λιακίδης με τρίποντη εκτέλεση έγραψε το 30-25, αλλά ο Φυλακτός κράτησε σε απόσταση τριών πόντων την ομάδα του και έκανε το 30-27.

Οι Ellinoroston Celtics μπήκαν με φόρα στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 2-10 στα πρώτα λεπτά της προηγήθηκαν 32-37. Ο Δημήτρης Γνάτης ανέλαβε δράση για να φέρει ξανά το ματς στην ισοπαλία (37-37), αλλά ο Φυλακτός με ακόμα ένα δικό του σουτ πίσω από τα 6,75 έγραψε το 37-40. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά στο πόντο (39-40), αλλά έμειναν ως εκεί, καθώς οι Ellinoroston Celtics δεν άφησαν τη θέση του οδηγού και τελικά επικράτησαν με 39-44.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευστράτιος Φυλακτός με 17 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Πασοκlahoma City Thunder ξεχώρισε ο Βασίλης Αράπας με 2 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Οι Πασοκlahoma City Thunder μέτρησαν 11/35 δίποντα, 3/24 τρίποντα, 8/19 βολές, 46 ριμπάουντ, αλλά και 5 ασίστ, 11 κλεψίματα, 10 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Ellinoroston Celtics είχαν 12/38 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 5/12 βολές, 29 ριμπάουντ, 11 ασίστ, όπως και 7 κλέψιματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Πασοκlahoma City Thunder (Διαμαντόπουλος): Αράπας 2(7ρ.), Γκάτης Δ. 7(4ρ.), Γνάτης Π. 5(5ρ.), Δημακόπουλος, Ιατρού, Κεφαλόπουλος 7(16ρ.), Λιακίδης 6(1ρ.), Μαραβελάκης 2(7ρ.), Μπακογιάννης 10(3ρ.)

Ellinoroston Celtics (Παπαϊάκος): Γουρνέλος, Μαλτέζος 13(7ρ.), Νικολαΐδης, Παπαϊάκος 9(7ρ.), Πιρπίρογλου 5(1ρ.), Τσιούμαρης, Φυλακτός 17(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Το καλό τέταρτο δεκάλεπτο των Ellinoroston Celtics.