04/05/2023
Μινάρ Ηστ 18 6 9 12 - 45 -
Think Digital 21 10 18 15 - 64 -

Η Think Digital κοιτάει κορυφή

Αποφασισμένες για την νίκη μπήκαν και οι δύο ομάδες το βράδυ της Πέμπτης στο Promitheas Park με τους Think Digital να το θέλουν λίγο παραπάνω απο τους Minar East και να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ (45-64).

Η πρώτη περίοδος του παιχνιδιού είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ με πολλές συνεργασίες και δύσκολα σουτ να μπαίνουν. Από τους γηπεδούχους ο Δημητρόπουλος και ο συνήθης  ύποπτος Αποστολόπουλος ήταν αυτοί που έδωσαν επιθετικές λύσεις στην ομάδα τους με 7 και 5 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη ο Αλεξανδρόπουλος το πήρε προσωπικά και με 10 δικούς του πόντους η ομάδα του προηγηθηκε στο δεκάλεπτο με (18-21).

Στην δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού ο ρυθμός έπεσε ραγδαία με τις δύο ομάδες να δείχνουν σημάδια κούρασης και να προσπαθούν να κρατήσουν ανάσες για το υπόλοιπο του παιχνιδιού. Ο Γεράνιος και ο Βαρελάς ήταν αυτοί που είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο σε αυτο το δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να κλείνουν το ημίχρονο με σκορ (24-31).

Στην επανάληψη η TDG πήρε μπροστά και μπροστάρηδες τον Γεωργακόπουλο και τον Βαρελά που πάτησαν τέρμα το γκάζι χτίσαν γερά θεμέλια νίκης και άφησαν τους Minar East πολύ πίσω στο σκορ ελπίζοντας για ένα θαύμα.Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τους TDG να προηγούνται με 16 πόντους (33-49).

Και στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της ιστορικής Minar East πάλεψαν με νύχια και με δόντια για την ανατροπή χωρίς κάποιο αποτέλεσμα καθώς η TDG δεν άφησε και πολλά περιθώρια αντίδρασης.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λάμπρος Βαρελάς που έφτασε στο double-double με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ καθώς έδωσε και 2 ασίστ και έκλεψε 3 φορές την μπάλα.

Μίναρ Ηστ: Αποστολόπουλος 14, Βαλέριος 10,Δημητρόπουλος 7, Ντάρλας 2, Κοκκώνης 6, Παναγόπουλος 0 , Νταφογιάννης 4, Τάγκαλος 2

TDG: Αλεξανδρόπουλος 17, Βαρελάς 23, Καπερώνης 3, Μαρίνης 2, Σταγκίδης 4, Γεωργακόπουλος 15