23/01/2024
Atlanta Socks 16 23 14 13 - 66 -
Phoenix BC 23 14 2 13 - 52 -

Η τρίτη περίοδος έδωσε την νίκη στους Atlanta Socks!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ομάδα των Phoenix BC να προηγείται με 16-23. Ο αγώνας ξεκίνησε με πολύ ένταση, καθώς οι παίκτες από τις δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια και δεν έλειψαν οι εντυπωσιακές φάσεις. Οι Μπασακύρος και Δημητρίου από τους Phoenix BC ηγήθηκαν της ομάδας τους με εντυπωσιακές επιδόσεις.

Στο ίδιο μήκος κύματος και η δεύτερη περίοδος με το τέμπο να παραμένει γρήγορο. Σε αυτή τη περίοδο οι Atlanta Socks ήταν αυτοί που κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και να κάνουν την ανατροπή μέσω των Κυριακού, Βούλγαρη Σωκράτη και Μαυροκεφαλίδη διαμορφώνοντας έτσι το σκορ ημιχρόνου σε 39-37.

Κατά το τρίτο δεκάλεπτο, οι Atlanta Socks συνέχισαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, δείχνοντας εκρηκτικότητα στην επίθεση και συνοχή στην άμυνα καθώς δέχτηκαν μόλις 2 πόντους σε αυτή την τρίτη περίοδο. Οι Phoenix BC βρέθηκαν αντιμέτωποι με έναν ανυπέρβλητο αντίπαλο, με αποτέλεσμα το σκορ να δείχνει 53-39 υπέρ των Atlanta Socks. Οι Βορνίτης, Βούλγαρης Σωκράτης και Μαυροκεφαλίδης ήταν αυτοί που ηγήθηκαν της ομάδας τους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Atlanta Socks διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα. Οι Phoenix BC προσπάθησαν να επανέλθουν, αλλά η συνολική απόδοση των Atlanta Socks ήταν εξαιρετική. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με σκορ 48-74 υπέρ των Atlanta Socks.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Θανάση Κυριακού ο οποίος πέτυχε Double Double  έχοντας 15 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Ηγέτης των Phoenix BC είναι ο Γεώργιος Δημητρίου ο οποίος πέτυχε και αυτός Double Double με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Atlanta Socks: Βορνίτης 12, ΒούλγαρηςΣτ., ΒούλγαρηςΣωκ. 19(3), Κατσικαρίδης 3, Κυριακού 15, Λογοθέτης 7, Μαυροκεφαλίδης 10(1), Τεμέλκου

Phoenix BC: Δημητρίου 14, Καλογεράκης, Μπασακύρος 13(3), Παπαδόπουλος, Πιστόλας, Πολυνόπουλος 2, Σκλέπος 6, Συμεωνίδης 6(2), Τζαφέρης, Τσαπάρας 11(3)