29/03/2022
Think Digital - - - - - 62 -
Ice Cream Lovers - - - - - 70 -

Ice Cream Lovers στη 2η παράταση!

Απίστευτο, χιτσκοκικό, γκρανκιολικό και άλλα πολλά ήταν το παιχνίδι ανάμεσα σε Think Digital Group και Ice Cream Lovers. 62-70 ήταν το τελικό, με το ματς να κρίνεται στην διπλή παράταση. Οι Lovers έστειλαν σε 2η παράταση το ματς χάρις το run του Κόρδα, ενώ πήραν την νίκη χάρις τα τρίποντα του Μιχαλόπουλου!

Στην πρώτη περίοδο, οι 2 ομάδες μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι. Οι Lovers ήταν πιο αποτελεσματικοί επιθετικά και πήραν προβάδισμα 6 πόντων (7-13). Ο Κόρδας με 6 πόντους από πλευράς Lovers και ο Καπερώνης από πλευράς ThinkDigital με 5 πόντους διακρίθηκαν για τις ομάδες τους.

Στη δεύτερη περίοδο, είχαμε ένα όμορφο μπάσκετ και από τις 2 ομάδες, με άρτιες επιθέσεις και εύστοχα σουτ. Κάπως έτσι, οδηγηθήκαμε στο ημίχρονο με τους Lovers να προηγούνται με διαφορά 8 πόντων (24-32). Ο Αλεξανδρόπουλος με 5 πόντους για την TDG ξεχώρισε, ενώ το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε και για τον Παναγιώτη Βασιλείου με 9 πόντους για τους Lovers στο διάστημα αυτό.

Στην τρίτη περίοδο, η Think Digital άλλαξε πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού και με πρωταγωνιστές τους Καπερώνη- Σταγκίδη που σημείωσαν από 5 και 8 πόντους αντίστοιχα, προηγήθηκε στη λήξη της περιόδου με σκορ 43-38. Οι Lovers αρκέστηκαν με μόλις 6 πόντους συνολικά στο διάστημα αυτό.

Στην τέταρτη περίοδο, τα συνεχόμενα τρίποντα του Λιοφάγου για λογαριασμό των «παγωτατζήδων» σε συνδυασμό με την αστοχία των παικτών της Think Digital, είχαν ως αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στην παράταση με το σκορ 51-51.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Think Digital είχε το ματς υπό τον έλεγχό της αφού είχε προηγηθεί με 57-55 4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του εξτρά χρόνου, ωστόσο ο Κόρδας με ένα coast to coast ισοφάρισε για τους Lovers και έτσι οι ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους σε δεύτερη παράταση.

Τα 3 συνεχόμενα τρίποντα του Νίκου Μιχαλόπουλου για λογαριασμό των Lovers, τους έδωσαν τη δυνατότητα να ξεφύγουν στο σκορ και, παρά τις όποιες προσπάθειες των παικτών της Think Digital για ανατροπή, να πανηγυρίσουν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό σκορ 62-70.

Mvp του αγώνα ήταν ο Χρήστος Λιοφάγος με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ (0-6), 6 ασίστ και 2 λάθη σε 47:24 λεπτά αγώνα. Ο Παναγιώτης Καπερώνης ξεχώρισε για τους ηττημένους με 25 πόντους, 14 ριμπάουντ (2-12), 8 ασίστ και 3 λάθη σε 48:03 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η TDG είχε 25/78 σουτ (32,1%), 2/12 τρίποντα (16,7%), 10/21 βολές (47,8%), 57 ριμπάουντ (10-47), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 10 λάθη. Οι Ice cream lovers είχαν 25/74 σουτ (33,8%), 7/31 τρίποντα (22,6%), 13/22 βολές (59,1%), 48 ριμπάουντ (11-37), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη.

Think Digital Group(Καπερώνης): Καπερώνης 25 (14 ριμπ, 8 ασίστ), Σταγκίδης 14 (12 ριμπ), Γεωργακίλας 5 (7 ριμπ), Αλεξανδρόπουλος 13 (12 ριμπ), Κανούτος 1, Μαρίνης 4, Καραμπάλης.

Ice Cream Lovers(Βασιλείου Π.): Λιοφάγος 18 (6 ασίστ), Κόρδας 11 (8 ριμπ), Καρκούλιας 4 (9 ριμπ), Πανταζής, Μιχαλόπουλος 15 (8 ριμπ), Βασιλείου Δ. 4, Βασιλείου Π. 18 (15 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Μα φυσικά οι 2 παρατάσεις, οι τριποντάρες του Μιχαλόπουλου, το τρελό run του Κόρδα και το παραλίγο triple -double του Καπερώνη!