08/10/2023
Partouzan 8 21 11 21 - 61 -
Αναλώσιμοι 20 16 20 21 - 77 -

Ιδανική πρεμιέρα για τους Αναλώσιμους !

Το απόγευμα της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Αναλώσιμοι ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στην φετινή Evolution League, επικρατώντας της Partouzan με 61-77.

Με τους καλύτερους οιωνούς άρχισε το ματς για την ομάδα του Γρηγόρη Νικολόπουλου, καθώς με καλάθια των Μπέλλου (6π.), Μειντάνη (5π.), Χρονόπουλο (4π.), Ντούγια (3π.) και Αντωνιάδη (2π.) έχτισαν διψήφιο προβάδισμα από νωρίς. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα, παρά την προσπάθεια των Καρυοφύλλη (4π.), Κοντομίχαλου (2π.) και Παυλόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-20.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Partouzan εκτόξευσε την παραγωγικότητά της και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσαπλέ (11π.) μείωσε επικίνδυνα τη διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, οι Αναλώσιμοι συνέχισαν να σκοράρουν με αξιοσημείωτη πολυφωνία, κλείνοντας τελικά το ημίχρονο στο +7. Σκορ ημιχρόνου, 29-36.

Μετά την ανάπαυλα οι Αναλώσιμοι εμφάνισαν και πάλι το καλό τους πρόσωπο. Με επιμέρους 11-20 και με τους Κοταράκο (6π.) και Χρηστακάκο (5π.) να βγαίνουν μπροστά, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν και πάλι διαφορά ασφαλείας. Η Partouzan, παρά την προσπάθεια των Κοντομίχαλου (4π.), Καρυοφύλλη (3π.), Φ. Λεκού (2.) και Παυλόπουλο (2π.), δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ίδιο ρυθμό και έμεινε ξανά πίσω. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 40-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μάς χάρισαν όμορφο θέαμα. Η Partouzan πίεσε για την ανατροπή, βρίσκοντας πολλές λύσεις από τους Χρ. Λεκό (11π.), Κοντομίχαλο (4π.), Φ. Λεκό (3π.) και Τσαπλέ (3π.). Οι Αναλώσιμοι, ωστόσο, είχαν τις απαντήσεις και με δράστες στην επίθεση του Μειντάνη (8π.), Χρηστακάκο (5π.), Κοταράκο (4π.) και Χρονόπουλο (2π.) σφράγισαν την πρώτη τους φετινή νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο τέλος του αγώνα, η Partouzan είχε 17/45 δίποντα, 7/26 τρίποντα και 6/8 βολές. Μάζεψε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 9 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Αναλώσιμοι είχαν 21/42 δίποντα, 11/32 τρίποντα και 2/8 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Μειντάνης με 19 πόντους, έχοντας ¼ δίποντα, 5/10 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Τσαπλές με 14 πόντους, έχοντας 3/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Partouzan (Παυλόπουλος) : Καραδήμας 3, Καρυοφύλλης 10 (3), Κοντομίχαλος 14, Λεκός Θ. 5 (1), Λεκός Χρ. 11 (1), Παυλόπουλος 4, Τσαπλές 14 (2).

Αναλώσιμοι (Γρηγορόπουλος) : Αντωνιάδης 7 (1), Καστανιάς 2, Κοταράκος 10, Μειντάνης 19 (5), Μπέλλος 10, Νικολόπουλος, Ντούγιας 3 (1), Φωτίου 6 (2), Χρηστακάκος 10 (2), Χρονόπουλος 10.

Τι μας άρεσε : Η επιθετική παραγωγή αμφότερων των ομάδων, ειδικότερα στο φινάλε.