22/10/2022
Sugar Mountains 16 14 15 22 - 41 -
Anonymous BC 8 14 9 10 - 67 -

Ιδανική πρεμιέρα για τους Anonymous !

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Anonymous επικράτησαν των Sugar Mountains με 41-67 αφήνοντας πίσω τον αποκλεισμό στο Κύπελλο και ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της Evolution. Με ήττα συστήθηκαν στη διοργάνωση τα «Βουνά» που θα χρειαστούν λίγο χρόνο για να αποκτήσουν ομοιογένεια. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλύτερη εκκίνηση πραγματοποίησαν οι περσινοί πρωταθλητές της Development 2 League. Με τον μετέπειτα Betsson mvp Χριστόπουλο (8π.) να ξεχωρίζει οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού από νωρίς. Στην αντίπερα όχθη, ο Μπένεκος κρατούσε μόνος του τους Sugar Mountains με 8 πόντους και 2/2 τρίποντα στα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-8.

Απόλυτα ισορροπημένο το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν τα πατήματά τους, αλλά και περισσότερους πρωταγωνιστές στο επιθετικό σκέλος. Κούτρας (4π.), Ψαλλίδας (4π.), Μουχτής (4π.) και Μπένεκος (3π.) σκόραραν με συνέπεια για τους Sugar Mountains. Από πλευράς γηπεδούχων το δίδυμο των Τσόλκα (4π.) και Χριστόπουλου (4π.) έκανε τη διαφορά διατηρώντας το +8 των Anonymous στο δρόμο για τα αποδυτήρια. Σκορ ημιχρόνου, 30-22.

Μετά την ανάπαυλα οι Anonymous διατήρησαν τα ηνία του αγώνα, διευρύνοντας το υπέρ τους προβάδισμα. Τσόλκας (6π.), Κουρτέσης (4.), Μπουτσικάκης (3π.) και Ζυγούρης (2π.) ηγήθηκαν της επίθεσης των γηπεδούχων. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι φιλοξενούμενοι που σκόραραν μόλις 9 πόντους και βρέθηκαν στο -14. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 45-31.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Anonymous συνέχισαν να πατούν το γκάζι. Με τον Χριστόπουλο να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικός κοντά στο καλάθι και τους Μπουτσικάκη (3π.), Τζουβάρα (3π.) Κουρτέση (3π.) και Καστρινό (2π.) να σκοράρουν με συνέπεια, οι Anonymous έστειλαν γρήγορα τη διαφορά στο +20. Οι Sugar Mountains προσπάθησαν να μικρύνουν τις διαστάσεις της ήττας με καλάθια από τους Κούτρα (6π. με 2 τρ.), Μπένεκο (2π.) και Ψαλλίδα (4π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Anonymous είχαν 26/46 δίποντα, 4/20 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Sugar Mountains είχαν 7/30 δίποντα, 8/27 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψαν 21 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Χριστόπουλος με 21 πόντους, έχοντας 10/14 δίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Κούτρας με 11 πόντους, έχοντας 1/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Anonymous (Φιλαρτζής) : Αλεφαντινός, Ελευθεριάδης 3, Ζυγούρης 4, Καστρινός 2, Κουρτέσης 9, Μπέλλος 2 (9ρ.), Μπουτσικάκης 9 (3), Τζουβάρας 3 (1), Τσόλκας 12 (7ρ.), Φιλαρτζής 2.

Sugar Mountains (Κούτρας) : Κολοβός, Κούτρας 11 (3), Μολώνης, Μουχτής 4 (1), Μπάρλας 3 (7ρ.), Μπενέκος 13 (3), Πέππες, Ψαλλίδας 10 (1).

Τι μας άρεσε : Κάποιες εξαιρετικές συνεργασίες των Anonymous.