11/04/2022
ΔΣΑ 11 9 12 14 - 46 -
Emporio Armani 23 17 15 22 - 77 -

Ιδανικό φινάλε στον πρώτο γύρο για την Emporio Armani!

Με το απόλυτο νικών έκλεισε τον πρώτο γύρο η Emporio Armani επικρατώντας με 77 – 46 του ΔΣΑ.

Στα πρώτα λεπτά ο ρυθμός ήταν καλός, οι δύο ομάδες έβρισκαν λύσεις επιθετικά και ήταν κοντά στο σκορ. Μετά τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και κάνοντας σερί 11 – 0 προηγήθηκαν με διαφορά 12 πόντων.

Το σερί συνεχίστηκε στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, έφτασε στο 18 – 0 και η διαφορά πήγε στους 19, με το ημίχρονο να κλείνει στο +20 για την Emporio Armani.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με νέο σερί 8 – 0 οι φιλοξενούμενοι έστειλαν τη διαφορά στους 28, όμως ο ΔΣΑ βρήκε κάποιες λύσεις στη συνέχεια μειώνοντας στους 23 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων έφτασε ξανά στους 29 στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου και η Emporio Armani τελικά πήρε τη νίκη με το +31.

Πρώτος σκόρερ των νικητων ήταν ο Σταυρόπουλος με 20 πόντους και ακολούθησαν ο MVP Νίκος Τσιαμάκης με 14, ο Στεφανάτος με 13 και ο Τασιούλης με 12.

Μοναδικός διψήφιος για την ομάδα του ΔΣΑ ήταν ο Γκρίζης με 13 πόντους.

ΔΣΑ: Γκρίζης 13(2), Γουργουλέτης 6, Καράτσαλος, Κυριλής 6, Παρετσόγλου 4, Σαφαρίκας 7(1), Τάτσης 3(1), Τζωρτζόπουλος 3, Ψάρρης 4.

EMPORIO ARMANI: Αγγέλης 4, Δάρλας 7(1), Καραγιάννης 5(1), Σβίγγος, Σταυρόπουλος 20(2), Στεφανάτος 13, Τασιούλης 12(2), Τσέλιος 2, Τσιαμάκης 14(3).

Τι μας άρεσε: Οι εμπνεύσεις του Τσιαμάκη στη δημιουργία έδωσαν μια πολύ ευχάριστη νότα στο παιχνίδι.
Τι δε μας άρεσε: Η απουσία του Έξαρχου αποδυνάμωσε αρκετά την ομάδα του ΔΣΑ που δεν έβρισκε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι.