11/01/2023
Black Mamba 15 15 17 11 - 58 -
Elitήριοι by pinguin.gr 10 8 12 10 - 40 -

Ιδανικό φινάλε πρώτου γύρου για το Black Mamba!

Βράδυ Τετάρτης στο Athens Sports Hall το Black Mamba (7-1) υποδέχθηκε τους Elitήριους (2-6) για την τελευταία στροφή του πρώτου γύρου στον δεύτερο όμιλο της Master League. Σε ένα ματς που δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας η ομάδα του Παντελή Μπασδάνη επικράτησε άνετα με 58-30. Οι Elitήριοι παρότι ξεκίνησαν εκπληκτικά το δεύτερο ημίχρονο, βγάζοντας αντίδραση, δεν είχαν ανάλογη συνέχεια γνωρίζοντας την έβδομη φετινή τους ήττα. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν στο ξεκίνημα οι μετέπειτα νικητές, με τους Μπολοτάκη (4π.), Δέδε (4π.), Μονέο (3π.) και Χιμντάν (2π.) να πετυχαίνουν τα πρώτα καλάθια του Black Mamba. Από την άλλη, οι Elitήριοι απάντησαν με Καραλή (4π.), Καρδάση (2π.), Κωνσταντινάκο (2π.) και Λαμπρόπουλο (2π.) παραμένοντας κοντά στο σκορ. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Οι Elitήριοι βρίσκοντας λύσεις από τους Λαμπρόπουλο (4π.) και Κωνσταντινάκο (3π.) έδειχναν να πατούν καλά. Ένα ξέσπασμα, ωστόσο, του πολύφωνου Black Mamba στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου έφερε τους γηπεδούχους στο απότομα στο +12. Σκορ ημιχρόνου, 30-18.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Κωνσταντινάκου εμφανίστηκε με το μαχαίρι στα δόντια. Τρέχοντας σερί 0-10 με πρωταγωνιστές τους Μωυσή (3π.), Κωνσταντινάκο (3π.), Καραλή (2π.), Ξενόφο (2π.) και Καρδάση (2π.) οι Elitήριοι μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι, αναγκάζοντας παράλληλα τους γηπεδούχους σε επιθετικό μπλακ άουτ διάρκειας τουλάχιστον τεσσάρων λεπτών. Στη συνέχεια, ωστόσο, το Black Mamba αφυπνίστηκε και με δικό του εντυπωσιακό σερί 17-0 έβαλε τα πράγματα ξανά στη θέση τους με πρωταγωνιστές επιθετικά τους Ρεπάνη (8π.) και Δέδε (5π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 47-30.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν και πάλι τον πρώτο λόγο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-10 και το Black Mamba να επικρατεί δίχως άγχος και περιπέτειες. Οι Elitήριοι επιχείρησαν να αντιδράσουν και πάλι με τους Ξενόφο (6π.), Κωσταντινάκο (4π.) και Καρδάση (2π.), όμως δεν τα κατάφεραν και επικεντρώνονται πλέον στο προσεχές ματς απέναντι στους Γκουρούδες. Η ομάδα του Μπασδάνη, από την άλλη, ετοιμάζεται για το απαιτητικό ματς κόντρα στους ανεβασμένους Athens Pistols.

Στο τέλος του αγώνα, το Black Mamba είχε 15/49 δίποντα, 7/28 τρίποντα και 7/17 βολές. Μάζεψε 49 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 13 φορές, ενώ είχε 6 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Elitήριοι είχαν 14/50 δίποντα, 1/17 τρίποντα και 9/21 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε Νίκος Ρεπάνης με 12 πόντους, έχοντας 1/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθη σε 24 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άρης Καραλής με 7 πόντους, έχοντας 2/10 δίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Black Mamba (Μπασδάνης) : Μπολοτάκης 8, Μουσούλης 7, Μονέος 4 (1), Δέδες 12, Χιμντάν 4, Καριώτης 2, Ρεπάνης 12 (3), Φώτογλου 6 (2), Μαρίτσας 3 (1).

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος) : Καρδάσης 6, Μαργωμένος, Λαμπρόπουλος 6, Κωνσταντινάκος 10, Καραλής 7, Ξενόφος 8, Μπαμπλέκος, Αγιούμπ, Μωυσής 3 (1).

Τι μας άρεσε : H τρίτη περίοδος του αγώνα.