07/01/2023
Skroutz 7 18 9 19 - 55 -
Σκόρπιοι BC 22 19 13 17 - 73 -

Ιδανικό ποδαρικό στο 2023 για τους Σκόρπιους BC!

Για την κατηγορία Development 2 Σκόρπιοι BC επικράτησαν με περίσσια ευκολία των Skroutz με 55-73, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 12-2, ενώ οι τυπικά γηπεδούχοι έπεσαν στο 6-9.

Η διαφορά δυναμικότητας φάνηκε από το πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι Σκόρπιοι με τους Χειράκη (9π.) και Καρπούζα (5π.) πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ και δεν το έχασαν ποτέ. Το 7-22 ήταν ενδεικτικό και η συνέχεια δεν άλλαξε σε μεγάλο βαθμό.

Οι Παπαδόπουλος (10π.) και Χριστιανός (9π.) πήραν τα πάνω τους στη δεύτερη περίοδο, όμως τα μετόπισθεν δεν ήταν εκεί για τους Skroutz. Οι Ασπρούλης και Δήμου έβαλαν το χεράκι τους και το 25-43, ήταν δίκαιο ύστερα από είκοσι λεπτά μπάσκετ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα, με τους Skroutz να προσπαθούν μα μειώσουν τη διαφορά, όμως δεν κατάφεραν πολλά πράγματα. Ο Βεζυράκης αποτέλεσε το νέο επιθετικό όπλο των Σκόρπιων BC και το 34-56, ουσιαστικά είχε κλειδώσει την υπόθεση-νίκη.

Στα τελευταία δέκα λεπτά σίγουρα οι γηπεδούχοι έβγαλαν ενέργεια, οι Παπαδόπουλος και Μερεμέτης σκόραραν με άνεση, όμως οι Χειράκης και Λεωνάκης «απαντούσαν» σε κάθε ερώτηση των  Skroutz. Το τελικό 55-73 έδωσε στους Σκόρπιους BC την πρώτη τους νίκη μέσα στο 2023.

Οι νικητές μέτρησαν 11/16 βολές, 25/53 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 36 ριμπάουντ (7 επ., 29 αμ.), 17 ασίστ, 5 λάθη και 10 κλεψίματα. Οι ηττημένοι είχαν 5/11 βολές, 16/40 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 48 ριμπάουντ (15 επ., 33 αμ.), 11 τελικές πάσες, 14 λάθη, 4 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Betsson MVP αναδείχτηκε o Δημήτρης Χειράκης με 20 πόντους (1/1 βολή, 8/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Skroutz (Χριστιανός): Μερεμέτης 11 (1), Ξένος 8, Λεωνάκης 8, Χριστιναός 9 (1), Παπαδόπουλος 19 (4), Σπυρόπουλος 1, Αυγουλής, Τζανετής.

Σκόρπιοι BC (Χειράκης): Βεζυράκης 9, Καρπούζας 14 91), Μέτσο 8, Σαραντάρης 2, Δήμου 13 (2), Ασπρούλης 7

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα μεταξύ των δύο συλλόγων καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης