22/12/2022
Μπεκρίμ Team 4 14 12 19 - 49 -
Black Hawks 15 7 10 22 - 54 -

Ιδανικός επίλογος στο Κύπελλο για τα «γεράκια»

Το καλύτερο για το τέλος φυλούσαν οι Black Hawks, οι οποίοι στο ντέρμπι των ουραγών του Basketaki Patras Cup επικράτησαν των Mpekrim Team (49-54) και πήραν την πρώτη τους νίκη στον θεσμό, δείχνοντας πρόοδο και τεράστια βελτίωση στο παιχνίδι τους, σε σχέση με την μέτρια εικόνα των πρώτων αγώνων.

Το παιχνίδι ήταν εξ αρχής στα μέτρα των «μαύρων», οι οποίοι μπήκαν φουριόζοι στην αναμέτρηση, έπαιξαν φανταστική άμυνα και έκλεισαν το Α' δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 4-15, βάζοντας γερά θεμέλια, για αυτό που μετέπειτα έγινε πράξη.

Στη Β' περίοδο, οι «μπεκρήδες» αντέδρασαν και αντέστρεψαν την εικόνα του αγώνα, παίζοντας πολύ καλύτερο και ορθολογικό μπάσκετ. Το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν 14-7 και το ημίχρονο έκλεισε με τους Black Hawks στο +4 (18-22).

Στην επανάληψη, το ντέρμπι έγινε ακόμα πιο δυνατό, με τους Mpekrim Team να περνούν ακόμα και μπροστά στο σκορ, αποδεικνύοντας πως δεν θα αποτελέσουν εύκολη λεία για τους αντιπάλους. Παρόλα αυτά, οι Black Hawks  ανέκτησαν το μικρό προβάδισμα και έκλεισαν το Γ' δεκάλεπτο στο +2 (30-32).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το πιο εντυπωσιακό από άποψη παραγωγικότητας, καθώς σημειώθηκαν συνολικά 41 πόντοι (19-22). Έστω και στο φινάλε πάντως, οι Black Hawks έβαλαν τα κρίσιμα, με τον Ροδόπουλο να αποδεικνύεται...καταλύτης και έφτασαν στην παρθενική τους νίκη στο Basketaki.

Betsson MVP της αναμέτρησης ήταν Στάθης Δελέγκος, ο οποίος πέτυχε 12 πόντους και μάζεψε 14 ριμπάουντ, σε ένα εντυπωσιακό double double για αυτόν. Στον αντίποδα, πολύ καλός ήταν ο Βασίλης Τσερκέζης, με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ,

Οι Mpekrim Team ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 16/45 δίποντα, 2/25 και 11/18 βολές. Πρόσθεσαν ακόμα 45 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα και 10 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 15/41 δίποντα, 5/15 τρίποντα και 9/21 βολές. Μέτρησαν επιπλέον 46 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 7 κλεψίματα και 12 λάθη.

Mpekrim Team: Αγουρίδης 2, Δημήτρης Α. 9, Κυριακόπουλος 5, Λουμπαρδέας 10, Παπαγεωργίου, Προδρομίδης 2, Φράγκος 5

Black Hawks: Γκοργκόλης 8, Δελέγκος 12, Δρακόπουλος 9, Κατσίβελος, Κουτσουπάγας 11, Λαμπρόπουλος 5, Παύλου, Ροδόπουλος 9