16/04/2024
Tebelwolves 5 11 10 21 - 47 -
Λύκοι 10 22 2 21 - 55 -

"Καλοκαιρινοί" Λύκοι με ίδια διάθεση!

Παρά το κακό τους τρίτο δεκάλεπτο, οι Λύκοι ήταν καλύτεροι από τους Tebelwolves και κέρδισαν την αναμέτρηση, με τελικό σκορ 57-55, έπειτα από ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι στο ΣΕΦ!

Τα... κουμάντα των επιθέσεων για τα δύο σύνολα τα είχαν οι Μπιστούνας και Ιατρού, αφού από τα χέρια τους ξεκινούσαν σχεδόν όλες οι επιθέσεις! Ο Κυριαζής ξεχώρισε με την απόδοσή του, όπως όμως και οι Σάββας και Χαροκόπος, με τους δύο εμβληματικούς παίκτες των Λύκων να είναι υπεύθυνοι για το 5-10 πρώτου δεκαλέπτου στο Φάληρο! Ο Σάββας συνέχισε να εκτελεί και να ηγείται! Η ενέργεια του Κουτρούλη μπορεί να ενθουσίασε και να ανέβασε την απόδοσή και την επιθετική συγκομιδή των Tebelwolves, οι Λύκοι όμως ήταν πολύ συγκεντρωμένοι και ανέβασαν απόδοση, με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με double score, 16-32!

Κάπου εκεί στην επίθεση των φιλοξενούμενων μπήκε... φρένο! Λίγο οι βιαστικές επιλογές, λίγο τα λάθη και πολύ η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των Tebelwolves σε αυτή την περίοδο, μείωσαν το σκορ, με τους Μπιστούνα και Κουτρούλη να δίνουν τα πάντα για την ανατροπή! Οι δυνατές μάχες ξεχώρισαν και η διαφορά έπεσε στους 8, με το 26-34 πλέον να δείχνει ξεκάθαρα πως η αναμέτρηση πάει για ντέρμπι! Έτσι και ήταν μέχρι ένα σημείο, με τους φιλοξενούμενους όμως να πατάνε γκάζι επιθετικά η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα, με το τελικό 47-55 να δίνει τη μεγάλη νίκη στους Λύκους!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Χαροκόπος με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, μία ασίστ. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δημήτρης Κουτρούλης με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 λάθη.

Tebelwolves (Καρπούζος): Μπιστούνας 11, Μπακογιάννης 6, Καρπούζος, Μασοκώστας 12, Κουτρούλης 11, Κυριαζής 3, Ζάτας 2, Γεράνιος 2.

Λύκοι (Σάββας): Σάββας 12, Χαροκόπος 10, Κούβελας 5, Δρόσος 6, Ιατρού 11, Βλάχος 8, Ζώταλης 3.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!