15/04/2024
Χαβαlakers 9 14 9 20 - 52 -
Collectors 14 14 18 15 - 61 -

Με την ίδια συνταγή και στο καλοκαιρινό οι Collectors!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν οι Collectors στον πέμπτο όμιλο της Summer Evolution League, καθώς στην πρεμιέρα κέρδισαν τους μαχητικούς Χαβαlakers με 52-61 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Καλύτεροι ήταν οι Collectors στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Κυριάκου και τρίποντα των Χαραλαμπόπουλου - Κιτσάκη, προηγήθηκαν με 9-14. Ο Ρούπας από την περιφέρεια και οι Άρης Ιωακειμίδης, Βλωτιδέλλης και Ζερβόπουλος μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι Χαβαlakers ανέβασαν αισθητά την απόδοσή του και με 6 νέους πόντους του Ζερβόπουλου, 4 του Βλωτιδέλλη και άλλους τόσους του Παράσχη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 23-23. Ωστόσο, στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Κυριάκου σημείωσε 5 συνεχόμενους πόντους και έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 23-28, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Κούδας και ένα τρίποντο ο Κιτσάκης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Συλλέκτες" πάτησαν γκάζι και με 9 πόντους του Κούδα και 5 του Αγγελομάτη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 32-46. Τους κίτρινους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Γρηγόρης Ιωακειμίδης (3π), Πάσχος, Ζερβόπουλος και Ρούπας. Σκορ τρίτης περιόδου 32-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Χαβαlakers μπήκαν αποφασισμένοι να παλέψουν μέχρι το φινάλε για την ανατροπή και με 5 πόντους του Βλωτιδέλλη, 4 του Ζερβόπουλου και τρίποντο του Άρη Ιωακειμίδη, πλησίασαν στους 5, 48-53, 3:45 για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά οι Collectors έκαναν σωστές επιλογές και με δράστες στην επίθεση τους Κούδα, Κιτσάκη και Αγγελομάτη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 52-61.

Πολυτιμότερος των Χαβαlakers ο Ζερβόπουλος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 6/11 βολές, 7/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 26 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson MVP των Collectors ο Κούδας με 26 πόντους(double-double), έχοντας 4/6 βολές και 11/16 δίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη.

Χαβαlakers (Βλωτιδέλλης): Ζερβόπουλος 20, Ισχακής 2, Ιωακειμίδης Α. 3 (1), Μπουχάγιαρ 2, Νικόλας, Βλωτιδέλλης 11 (1), Γκαραβέλλας 2, Ιωακειμίδης Γ. 3 (1), Πάσχος 2, Παράσχης 4, Ρούπας 3 (1), Σκριάπας

Collectors (Κυριάκου): Αγγελομάτης 7, Κούδας 26, Κυριάκου 13, Σαβέριος, Τσατσάνης 1, Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Κιτσάκης 11 (3), Μενάγιας

Τι μας άρεσε: Το δυνατό παιχνίδι μέσα στο ζωγραφιστό!