07/10/2024
New World Fix 19 7 26 14 - 66 -
Heldreich 12 10 14 13 - 49 -

Με την ίδια συνταγή οι Fix!

Τρία στα τρία για τους New World Fix στην Elite League by Novibet, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισαν τον Heldreich με 66-49 στο Athens Sports Hall!

Οι New World Fix μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και με 8 πόντους του Ρωμοσιού, 5 του Ζωιτού και 4 του Παπαϊωάννου, βρέθηκαν στο +10, 17-7, και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 19-12. Ο Σιάποντης από την περιφέρεια και ο Κεράτσας με ένα έμμεσο τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Heldreich έσφιξε την άμυνά του και με 4 πόντους του Ζαχαρόπουλου και τρίποντο του Κρατημένου, πλησίασε στο καλάθι, 24-22, 1:00 για την ανάπαυλα. Το σκορ του πρώτου μέρους, 26-22, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Μυστιλόγλου, ενώ νωρίτερα ο ίδιος είχε ένα δίποντο και ένα έμμεσο τρίποντο έβαλε ο Παπαϊωάννου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Τασιούδη σημείωσε όσους πόντους είχε στο πρώτο ημίχρονο και με τους Ζωιτό, Γρυπάρη και Παπαϊωάννου να πετυχαίνουν από 6 πόντους έκαστος, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 52-36. Δεν μπόρεσε η παρέα του Νικολαΐδη να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 8 πόντους που πέτυχε ο Κεράτσας και τα τρίποντα των Ανδρεάδη - Κρατημένου. Σκορ τρίτης περιόδου 52-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New World Fix είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και με δράστες στην επίθεση τους Παπαϊωάννου, Μυστιλόγλου και Ζωιτό, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 66-49. Για τον Heldreich στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Ζαχαρόπουλος, Κρατημένος, Ανδρεάδης και Κεράτσας.

Novibet MVP των New World Fix ο Μυστιλόγλου με 14 πόντους (double-double), έχοντας 7/11 δίποντα, ενώ πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος του Heldreich ο Κερατσάς με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές και 5/9 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη.

New World Fix (Τασιούδης): Γρυπάρης 8, Ζωιτός 16 (1), Μυστιλόγλου 14, Κιτσαντάς, Λογγίτσης, Παπαϊωάννου 15, Ρωμοσιός 9, Τσιρίδης 2, Σαράντου 2

Heldreich (Νικολαΐδης): Κερατσάς 13, Ανδρεάδης 7 (1), Ζαχαρόπουλος 11, Κούρταλης 2, Νικολαΐδης, Σιάποντης 5 (1), Φορτούνας 3, Μάρας, Κρατημένος 8 (2)

Τι μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο των Fix, όπου έβγαλαν ωραίες φάσεις!