12/05/2023
The Jokers 14 9 16 14 - 53 -
ThunderDogs 9 22 13 10 - 54 -

Ίδρωσαν, αλλά κέρδισαν οι ThunderDogs!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Summer Master League, οι ThunderDogs μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι επικράτησαν των Jokers με σκορ 53-54!

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Αντώνη Καλαγκάτση με 7 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο! Στην αντίπερα όχθη, ο Σπύρος Κωστελέτος είχε 20 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 2 κλεψίματα!

Οι Jokers μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να βάλουνε δύσκολα στους αντιπάλους τους, με το φωτεινό πίνακα στο τέλος περιόδου να τους βρίσκεις σε θέση οδηγού με σκορ 14-9. Οι Κωστελέτος και Ρούσης δημιούργησαν πολλά προβλήματα στους Thunderdogs κάτω απ’ τα δύο καλάθια, τελειώνοντας το δεκάλεπτο με 4 πόντους έκαστος. Στην αντίπερα όχθη, ο Καλαγκάτσης(4π) αποτέλεσε το πρώτο σκόρερ των Thunderdogs.

Οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο στους εννέα πόντους, κυκλοφόρησαν άρτια τη μπάλα, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Γιανδημά να ξεδιπλώνει ένα σημαντικό μέρος του πλούσιου ταλέντου που τον χαρακτηρίζει ως παίκτη, έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 23-31!

Οι Jokers επέστρεψαν στο παρκέ  με σκοπό όχι μόνο να μην αφήσουν τον αντίπαλο τους να απομακρυνθεί, αλλά να μειώσουν τη διαφορά, με το πέρας της προτελευταίας στροφής να τους βρίσκει στο μείον πέντε με σκορ 39-44! Ο Κωστελέτος σ’ αυτό το διάστημα πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, πετυχαίνοντας εφτά πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, Ο Γιώργος Πέππας είχε 4.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο πραγματοποιήθηκε μία σπουδαία μπασκετική μάχη με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν καθόλα τη διάρκεια του. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα τους αλλά και τις τέσσερις χαμένες εύστοχες σχολές των γηπεδούχων, κατάφεραν να πετύχουν τη δεύτερη νικη σε ισάριθμα παιχνίδια με σκορ 53-54!

Οι ThunderDogs είχαν 16/45 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 7/12 βολές, 45 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 6 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/44 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 8/15 βολές, 47 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 κόψιμο και 10 λάθη.

Jokers(Χατζημιχαήλ):Αγγελάκης 3, Απτόσογλου, Καραγιαννίδης 8, Κωστελέτος 20, Πανόπουλος 12, Ρούσης 7, Τζιτζογλάκης, Φιλιππάκος 2, Φραγκογιάννης 1.

ThunderDogs(Παπαγεωργίου): Γιακιντζής 3, Γιανδημάς 19, Δημακαρέας 8, Καλαγκάτσης 7, Γιώργος Πέππας 6, Άγγελος Πέππας 7, Σεφέρης 2, Τσιρίγκας 2.

Τι μας άρεσε: Το σασπένς της αναμέτρησης!