19/09/2022
ThunderDogs 9 21 16 13 - 59 -
Antilalos BC 12 10 18 17 - 57 -

"Ίδρωσαν" αλλά τα κατάφεραν οι ThunderDogs!

Την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Elite League by Betsson πανηγύρισαν οι ThunderDogs, οι οποίοι κέρδισαν τον Antilalo με 59-57.

Νευρικό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Ο Antilalos με πιεστική άμυνα κατάφερε να πάρει τα ηνία και να προηγηθεί με 3 πόντους, 12-9 με τους Ζαμπέτα και Μαργώνη να σημειώνουν από 4 πόντους. Για την ομάδα του Παπαγεωργίου, 4 πόντους σημείωσε ο Κώστας Αθηναίος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, έβρεξε τρίποντα για τους ThunderDogs. Με ρεσιτάλ έξω από τα 6,75, οι τυπικά γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 21-10 και προηγήθηκαν με 30-22 με το τέλος του ημιχρόνου. Την διαφορά έκανε ο Πρισιμιτζάκης με 5 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους 4 έβαλε ο Γιώργος Τσεβρενίδης.

Ο Antilalos στο τρίτο δεκάλεπτο προσπάθησε να μειώσει. Πίεση στα 4/4 για την ομάδα του Ζαμπέτα, η οποία τελεσφόρησε και κατάφερε να μειώσει στο καλάθι και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο ματς. Οι "μαύροι" ήταν αποφασισμένοι να μην τα παρατήσουν από την διεκδίκηση της νίκης. Το σκορ στο 30' ήταν 46-38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το ντέρμπι συνεχίστηκε. Τα "σκυλιά" ήταν πιο ψύχραιμα, πιο εύστοχα και κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στην Elite League by Betsson, επικρατώντας με 59-57. Ο Antilalos στο παρθενικό του παιχνίδι στην κατηγορία, πάλεψε, αλλά η απουσία ψηλών, του στοίχισε.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Κώστας Αθηναίος με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Μαργώνης με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι νικητές είχαν 19/60 εντός πεδιάς, 7/23 τρίποντα και 14/23 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 9 λάθη και 6 τάπες. Από την άλλη, ο Antilalos είχε 21/70 εντός πεδιάς, 6/22 τρίποντα και 9/18 βολές. Πήραν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 1 τάπα.

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Σέργης, Σεφέρης 12, Γιακιντζής, Δημακαρέας, Πίνας 3, Καλλής 3, Αθηναίος 15, Παπαγεωργίου 10, Πρισιμιτζάκης 13, Κάτσας, Λαδόπουλος 3.

Antilalos (Ζαμπέτας): Παππάς 4, Ρούσκας 4, Ζαμπέτας 8, Μαργώνης 13, Καραγιάννης 8, Δαφνής 2, Γκολές 8, Δαγδιλλέλης, Τσεβρενίδης 8, Αλεξίου.

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του αγώνα!