28/02/2023
West Kings 22 16 16 22 - 76 -
Paliagoura 22 14 19 17 - 72 -

Ίδρωσαν αλλά το πήραν οι West Kings!

Χορταστικό θέαμα σε ένα εξαιρετικό ματς παρακολουθήσαμε το βράδυ της Τρίτης στο Basketaki Arena, από West Kings και Paliagoura, με τους πρώτους να επικρατούν στις λεπτομέρειες με 76 – 72 απέναντι στον τρομερό Θοδωρή Κασκάνη, φτάνοντας τις 15 νίκες στο πρωτάθλημα της Elite by Betsson.

Οι δυο ομάδες, μας προσέφεραν πλούσιο θέαμα στο πρώτο δεκάλεπτο με γρήγορες επιθέσεις και μεγάλα σουτ, για το ισόπαλο 22 – 22. Ο Αβανίδης ξεκίνησε σαν να πετάει βοτσαλάκια στην θάλασσα με τέσσερα τρίποντα, με τον Μούσουρα να προσφέρει άλλο ένα για το προβάδισμα των Πράσινων, αλλά στην συνέχεια οι Βασιλιάδες με τον Γεωργούση μπροστάρη με 8 πόντους και τον Βήττα να ακολουθεί από κοντά με 6, έφεραν το ματς στην απόλυτη ισορροπία.

Τα Paliagoura έκαναν καλό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ηγέτη τον Κασκάνη με 7 πόντους, κατάφεραν να προσπεράσουν 26 – 33. Μετά το πεντάλεπτο, το σύνολο του Μαρφαντά έσφιξε την άμυνα του και με τον Σταυρούλη να δίνει τον ρυθμό και τον Γεωργούση πρώτο βιολί με 7 πόντους, προσπέρασε με 38 – 36 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Απίθανο ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο έκαναν τα Paliagoura,καθώς πυροβολώντας κατά ριπάς από την περιφέρεια με Κασκάνη(2), Τομαρά και καλάθια από Σταφυλά και Σαραντόπουλο, πήραν προβάδισμα 43 – 49. Οι Βασιλιάδες που είχαν μπλοκάρει στην επίθεση, ευτύχησαν να έχουν σε τρομερή μέρα τον Γεωργούση και με 12 δικούς του πόντους και βοήθειες από τον Φωτόπουλο που πέτυχε 4,πλησίασαν στον πόντο στο τέλος του δεκαλέπτου(54-55).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι West Kings μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι, άπλωσαν όλη την μπασκετική τους ποιότητα στο παρκέ με απολαυστικό τον Σταυρούλη και με τον Βήττα να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 7 πόντους, έδειχναν να καθαρίζουν το ματς(70-59).Τα Paliagoura όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τον εκπληκτικό Κασκάνη να βάζει 10 συνεχόμενους πόντους με ατομικές ενέργειες, πλησίασαν 72 – 71. Οι West που ήταν άστοχοι από την γραμμή στα τελευταία λεπτά, είδαν τον Βήττα να βάζει τις πιο κρίσιμες και με τον Γεωργούση να προσφέρει άλλες δύο, πήραν το δίποντο με 76 – 72.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Σπύρος Γεωργούσης με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεόδωρος Κασκάνης με 33 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Οι West είχαν 23 / 46 δίποντα, 6 / 25 τρίποντα, 12 / 20 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 4 λάθη. Τα Paliagoura είχαν 12 / 35 δίποντα , 12 / 37 τρίποντα, 12 / 19 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

West Kings(Μαρφαντάς): Βήτας 17(9ρ.), Γεωργούσης 31(10ρ.), Κοζομπόλης 4, Παναγιωτάκης 4, Πεζούλας, Ρουμελιώτης 3, Σταυρούλης 6(10ρ,9 ασίστ), Φωτόπουλος 11.

Paliagoura (Κωστάκης): Αβανίδης 17(10ρ.), Κασκάνης 33(9ρ.), Κωστάκης, Μούσουρας 3(8ρ.), Σαραντόπουλος 12(9ρ.), Σταφυλάς 4, Τομαράς 3.

Τι μας άρεσε: Όλο το παιχνίδι ήταν γεμάτο από ωραίες φάσεις και υψηλό θέαμα.