17/06/2023
Beer Team 14 11 20 13 - 58 -
G-vana 14 13 9 18 - 54 -

«Ίδρωσε» αλλά πήρε το προβάδισμα η Beer Team!

Με μία δυνατή μάχη Beer Team και G-vana ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στους «32» των Playoffs της Summer Development League. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, αλλά στο τέλος η Beer Team ήταν αυτή που κατάφερε να πανηγυρίσει μία δύσκολη νίκη με 58-54 και να πάρει έτσι το προβάδισμα στην σειρά με 1-0. Η G-vana το πάλεψε μέχρι το τέλος, έκανε το comeback στην τέταρτη περίοδο, όμως δεν ολοκλήρωσε το έργο της.

Όσον αφορά το ματς, για πέντε λεπτά μόνο μία ομάδα υπήρχε στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι είδαν ότι οι αντίπαλοι τους δεν μπορούσαν με τίποτα να βρουν καλάθι και κάπως έτσι έφτασαν στο 12-0. Ο Μοσχόπουλος «έσπασε το ρόδι» για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κάπως βρήκαν τα πατήματά τους και μείωσαν σε 14-9. Μάλιστα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μπόρεσαν να φέρουν το σκορ στα ίσα, με τους Μοσχόπουλο και Χαλτούπη να γράφουν το 14-14.

Ο Θάνος με τρίποντη εκτέλεση έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην G-vana (14-17), ενώ ο Ανδρέας Μαυράκης λίγο αργότερα έβαλε πάλι την ομάδα του μπροστά (20-19). Η Beer Team δεν έμεινε για πολύ σε θέση οδηγού καθώς ο Αχτίπης έκανε πολύ καλή δουλειά πίσω από τα 6,75 και οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +4 (23-27). Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα τελικά με το σκορ να γράφει 25-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι, έφεραν το ματς στα μέτρα τους και πήγαν την διαφορά ξανά σε διψήφιο (43-32). Ο Θεοδοσόπουλος με δική του προσπάθεια έκανε το 45-32, ενώ τελευταίος «μίλησε» ο Αχτίπης ο οποίος με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 45-36 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου διατηρούσαν μία καλή απόσταση, όμως η G-vana δεν είχε πει ακόμα την τελευταία λέξη. Ο Αχτίπης το πήρε… προσωπικά και με δύο σερί δικά του τρίποντα μείωσε σε 50-47. Στον «χορό» των τριπόντων μπήκε και ο Μοσχόπουλος ο οποίος συνέχισε το σερί για το 50-50, ενώ και πάλι ο ίδιος έδωσε το προβάδισμα για το 50-52. Η Beer Team είδε την αντίπαλό της να ανεβαίνει σε ένα καθοριστικό σημείο του αγώνα, αλλά αυτό δεν την πτόησε. Ανδρέας Μαυράκης, Θεοδοσόπουλος και Παπαδόπουλος έδωσαν λύσεις στην επίθεση για το 56-54, ενώ ο Μεταξάς ήρθε για να βάλει τέλος στις ελπίδες της G-vana και να διαμορφώσει το τελικό 58-54, το οποίο έδωσε μία σημαντική νίκη στην Beer Team.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Εμμανουήλ Παπαδόπουλος με 11 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 11 ριμπάουντ συνολικά. Από την G-vana ξεχώρισε ο Ελευθέριος Αχτίπης με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η Beer Team είχε 18/48 δίποντα, 5/44 τρίποντα, 7/14 βολές, 55 ριμπάουντ, αλλά και 10 ασίστ, 11 κλεψίματα, 8 λάθη και 1 μπλοκ. Η G-vana από την άλλη ολοκλήρωσε το ματς με 12/33 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 9/11 βολές, 44 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Παράλληλα μέτρησε 6 κλεψίματα και 15 λάθη.

Beer Team (Μ. Μαυράκης): Α. Μαυράκης 6(5ρ.), Μαρφαντάς 6(2ρ.), Ανδρόνικος 4(4ρ.), Παπαδόπουλος 11(11ρ.), Κρεκούκης 4(4ρ.), Λαγουτάρης 2(2ρ.), Θεοδοσόπουλος 14(10ρ.), Γρατσίας, Μεταξάς 8(9ρ.), Μ. Μαυράκης 3(4ρ.)

G-vana (Χαλτούπης): Τσατσαλής 2(4ρ.), Χαλτούπης 5(5ρ.), Θάνος 8(4ρ.), Αχτίπης 18(8ρ.), Μπαρμπέρης 3(6ρ.), Βίγλας, Φραγκούλης 4(4ρ.), Μοσχόπουλος 12(6ρ.), Λιάνας 2(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια της G-vana που δεν τα παράτησε και η εξέλιξη του παιχνιδιού.