17/03/2024
Los Lampriniers 20 14 15 13 - 62 -
Red Goats 2 7 14 11 - 34 -

Ήγγικεν η μεγάλη ώρα των playoff για τους Los Lampriniers!

Το πρώτο δεκάλεπτο αποτέλεσε έναν αγωνιστικό μονόλογο των γηπεδούχων, κάτι που μεταφράστηκε στο εντυπωσιακό επιμέρους 20-2! Οι Los Lampriniers ήταν εντυπωσιακοί, έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, έκλεψαν μπάλες, υποχρέωσαν τον αντίπαλο σε πολλά λάθη και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Θανάση Αντωνόπουλο με 8 πόντους! Στον αντίποδα, περισσότερο θα πρέπει να σταθούμε σε αυτό που πρεσβεύουν οι Goats, καθώς σε μια χρονιά που τα πράγματα δεν πήγαν αγωνιστικά όπως τα περίμεναν, εκείνοι παρέμειναν ενωμένοι και συνάμα αγαπημένοι μέχρι τέλος! Ο Τσιαντής ήταν ο άνθρωπος που πέτυχε την μοναδική καλαθάρα στο διάστημα αυτό!

Τα πρώτα σημάδια ανάκαμψης από τους φοβερούς και τρομερούς Red Goats τα είδαμε στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού! Οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν τους Los Lampriniers στους δεκατέσσερις πόντους, ενώ και επιθετικά ανέβηκα κατά εφτά! Ο μεγάλος Γιακουμής με ένα εύστοχο σουτ έξω από την γραμμή των 6.75 ηγήθηκε των προσπαθειών τους, ενώ από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Ευγενίας με 8 πόντους και 9 ριμπάουντ έφτασε στο πέρας του ημιχρόνου μια ανάσα από το double-double!

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε και το πιο ανταγωνιστικό, καθώς τελείωσε με το κλειστό 15-14! Ο Τσιαντής με 8 προσωπικούς πόντους σμπαράλιασε την άμυνα των αντιπάλων, ενώ σημαντική ήταν η συμβολή των Πέτσα, Γκολιανόπουλου και Βρύση! Στον αντίποδα, λίγο η διαφορά, λίγο η προσμονή της λαγάνας και του χαλβά είχε σαν αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να χαλαρώσουν και να μην βγάλουν στο παρκέ όλα αυτά τα θετικά στοιχεία που τους χαρακτηρίζουν σαν ομάδα! Άξιο αναφοράς το γεγονός, ότι ο εξαιρετικός Ευγενείας έκλεισε την προτελευταία στροφή έχοντας 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα, επιβεβαιώνοντας με αυτό τον τρόπο ότι ανήκει στους καλύτερους ψηλούς της κατηγορίας! Το σκορ  στο τέλος της περιόδου ήταν το 49-23!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα, πήραν εκ νέο τον έλεγχο του αγώνα, βρήκαν σκορ κυρίως από την περιφέρεια, έλεγξαν τα ριμπάουντ και κατάφεραν να φτάσουν σε ακόμη μια νίκη με σκορ 62-34! Η παρέα του Βαμβακά ετοιμάζεται πλέον για το πρώτο σπουδαίο νοκ-άουτ παιχνίδι των playoff, ενώ από την άλλη πλευρά οι Red Goats γνωστοποίησαν στις δηλώσεις τους πριν την έναρξη της αναμέτρησης οτι θα δώσουν το παρόν στο Summer League!

Betsson MVP ο Βασίλης Ευγενείας με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σπύρος Τσιαντής είχε 12 πόντους και 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ!

Los Lampriniers(Βαμβακάς): θανάσης Αντωνόπουλος 16, Παναγιώτης Αντωνόπουλος 11, Βαμβακάς 4, Γκόλιας 11, Ευγενείας 14, Κατσής 3, Σπηλιωτόπουλος 3.

Red Goats(Βρύσης): Βρύσης 4, Γιακουμής 6, Γκολιανόπουλος 4, Ερρίπης 2, Πέτσας 6, Τσιαντής 12.

Τι μας άρεσε: Η στιγμή που σύσσωμη η ομάδα των Red Goats έδωσε το παρόν της στην συνέντευξη πριν το παιχνίδι!