01/10/2022
Iguana Pacers 13 16 23 11 - 63 -
Anonymous BC 7 14 19 16 - 56 -

Iguana Pacers, για μεγάλα πράγματα!

To 2/2 στο Basketaki Cup έκαναν οι Iguana Pacers, οι οποίοι επικράτησαν στα Λιόσια με 63-56 των Anonymous!

Πιο δυνατό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τους Iguana Pacers, που ήθελαν από νωρίς να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Με τον Αναστασόπουλο να βάζει 7 πόντους, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 13-7. Για τους Anonymous, 5 έβαλε ο Τσόλκας.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Pacers ήταν ανώτεροι και κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά στο προβάδισμα τους (29-19), κλείνοντας τελικά το ημίχρονο στο συν 8, 29-21, με τους Γιαννόπουλο και Μοσχέτα να είναι σε καλή μέρα.

Οι γηπεδούχοι και στο τρίτο δεκάλεπτο ήλεγξαν το ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Μοσχέτας, έβαζε μεγάλα καλάθια και οι Pacers κατάφεραν να διαχειριστούν με ευκολία το προβάδισμα τους και στο 30’ να είναι στο συν 12, 52-40, κάνοντας μεγάλο βήμα για τη νίκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Pacers δεν δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους και έφτασαν έτσι στην δεύτερη νίκη τους σε δύο παιχνίδι στο θεσμό του Κυπέλλου, επικρατώντας τελικά με 63-56.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Θανάσης Αναστόπουλος με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Τσόλκας με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 12/27 δίποντα, 8/28 τρίποντα και 15/22 βολές. Πήραν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Anonymous είχαν 19/40 δίποντα, 3/28 τρίποντα και 9/15 βολές. Πήραν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα, έκαναν 9 λάθη και 2 τάπες.

Iguana Pacers (Μπεκρής): Αναστόπουλος 18, Γεωργίου, Γιαννόπουλος 14, Ζαντιώτης, Μοσχέτας 8, Μπεκρής 14, Παλάσκας 8.

Anonymous (Φιλαρτζής): Γαλανάκης 3, Ελευθεριάδης 13, Καστρινιός, Κουρτέσης 2, Κώτσιας 8, Μπέλλος 2, Μπουτσικάκης 3, Στεφανάτος 2, Τζουβάρας, Τσόλκας 22, Φιλαρτζής 1.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!