10/10/2021
Varnava Hawks 18 6 11 9 - 44 -
Peristeri Phantoms 24 14 15 10 - 63 -

Ικανοποιητική η πρεμιέρα των Phantoms!

Ιδανική ήταν η πρεμιέρα του πρωταθλήματος για τους Peristeri Phantoms, καθώς για την πρώτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development2 League κέρδισαν εύκολα τους Varnava Hawks με 44-63 στο κλειστό του Κολωνού!

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης στο Athens Sports Hall, καθώς με 12 πόντους του Περιβολάρη, δύο τρίποντα του Κάλα και 4 πόντους του Κρινή, οι Peristeri Phantoms προηγήθηκαν με 18-24. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά οι Σκέντζος και Μπούρας, με τον πρώτο να πετυχαίνει 13 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 5!

Στην δεύτερη περίοδο οι Περιστεριώτες έσφιξαν την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Περιβολάρη (5π) και Αναστασόπουλο (3π), πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 24-38. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Varnava Hawks σε εκείνο το σημείο, με τον Δρανδάκη να βάζει το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς από την περιφέρεια και τον Σκέντζο να έχει 3/4 βολές.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Peristeri Phantoms κλείδωσαν ουσιαστικά τη νίκη, αφού με ακόμη 8 πόντους του ασταμάτητου Περιβολάρη και τρίποντο του Κάλα, έφτασαν στο +18, 35-53. Δεν μπόρεσαν να μαζέψουν την διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο τα Γεράκια, παρά τους 6 πόντους του Μπούρα και τους 5 του Σκέντζου. Σκορ τρίτης περιόδου 35-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, ωστόσο οι Peristeri Phantoms έφτασαν εύκολα στη νίκη με 44-63, έπειτα από καλάθια των Μιχαηλίδη, Αναστασόπουλου, Φλάκα και Κάλα. Για τους Varnava Hawks στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σκέντζος (5π), Μπούρας και Κακογιαννάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/14 βολές, 19/46 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Peristeri Phantoms ο Περιβολάρης με 25 πόντους, έχοντας 8/8 βολές, 7/11 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Varnava Hawks (Σκέντζος): Παπαδόπουλος Α., Παπαδόπουλος Ε., Ψωμαδάκης, Μπαρούνης, Κακογιαννάκης 2, Σκέντζος 26 (4), Μπούρας 13 (1), Δρανδάκης 3 (1)

Peristeri Phantoms (Κάλας): Μιχαηλίδης 2, Κρινής 8, Αναστασόπουλος 5 (1), Περιβολάρης 25 (1), Καδδάς 2, Φλάκας 4, Κάλας 13 (3), Κότσιρας 4

Τι μας άρεσε: Τόσο η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Peristeri Phantoms, όσο και οι πολύ καλές εντυπώσεις που άφησαν οι Varnava Hawks!