17/02/2023
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 14 10 8 17 - 49 -
Indians 22 18 15 22 - 67 -

Indians με πολυφωνία και ομαδικότητα!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Basketaki Arena οι Indians έδωσαν συνέχεια στο νικηφόρο τους σερί, επικρατώντας των Ανυπόταχτων Γαλατών με 49-67. Δέκατη συνολικά και τέταρτη διαδοχική νίκη για τους Ινδιάνους που είχαν 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και έπαιξαν ανά διαστήματα όμορφο και ομαδικό μπάσκετ. Καλή προσπάθεια, τηρουμένων των αναλογιών, για τους Γαλάτες των πολλών απουσιών, οι οποίοι υποχώρησαν στο 5-10. Ας δούμε, λοιπόν, πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο. Οι Γαλάτες μπήκαν καλύτερα στο ματς παίρνοντας προβάδισμα με 14-8, χάρη στους Φώτου (6π.), Δημογέροντα (3π.), Μαντά (3π.) και Καζάνα (2π.). Οι Indians άργησαν λιγάκι, αλλά βρήκαν τα πατήματά τους και, απαντώντας με Μητσάκο (7π.), Ζήση (3π.) και Μπακάλη (2π.), μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου τα δεδομένα άλλαξαν καθώς η ομάδα του coach Μηνά ανέβασε την απόδοσή της σε άμυνα και επίθεση. Μπακάλης (6π.), Μπαλτάς (4π.), Ζήσης (3π.), Πουλοκέφαλος (3π.) και Μητσάκος (2π.) σκόραραν με συνέπεια, βάζοντας την ομάδα τους σε θέση οδηγού. Στην αντίπερα όχθη, οι Γαλάτες είχαν κάποια κενά διαστήματα στην επίθεσή τους και έτσι, παρά την προσπάθεια των Καλλούλη (4π.), Παπαδάκου (2π.), Φώτου (2π.) και Ανδρικόπουλου (2π.), πήγαν στα αποδυτήρια με -6. Σκορ ημιχρόνου, 24-30.

Μετά την ανάπαυλα οι Indians παρέμειναν προσηλωμένοι και έχοντας μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στην άμυνα κατάφεραν να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά. Ο μετέπειτα Betsson mvp Πουλοκέφαλος (8π.) ήταν εκείνος που ξεχώρισε σε αυτό το διάστημα, σκοράροντας όσους πόντους σκόραραν όλοι οι Γαλάτες μαζί. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 32-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Γαλάτες βελτίωσαν την εικόνα τους επιθετικά, βρίσκοντας λύσεις από την τριπλέτα Δημογέροντας (8π.) – Μαντάς (5π.) – Ανδρικόπουλος (2π.). Οι Indians, ωστόσο, είχαν τον τρόπο να διαχειριστούν την κατάσταση ώστε να επικρατήσουν χωρίς κανένα άγχος. Μπαλτάς (8π.), Μαμάκος (6π.), Μητσάκος (4π.) και Πουλοκέφαλος (3π.) τράβηξαν κουπί για τους φιλοξενούμενους που απέδρασαν από το Basketaki Arena με ένα ακόμη ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες είχαν 13/37 δίποντα, 5/27 τρίποντα και 8/16 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Indians είχαν 18/32 δίποντα, 7/27 τρίποντα και 10/16 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Πουλοκέφαλος με 14 πόντους και double-double, έχοντας 1/1 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 23 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Φώτου με 10 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος) : Μαντάς 10 (1), Ανδρικόπουλος Τζ. 6, Γαλάνης, Δημογέροντας 11 (2), Καζάνας 4, Καλλούλη 4, Παπαδάκος 4, Φώτου 10 (2).

Indians (Μηνάς) : Βασιλάκος 1, Δημάδης, Δημητρίου 3 (1), Ζήσης 6 (1), Μαμάκος 6 (1), Μητσάκος 13, Μπακάλης 10, Μπαλτάς 14, Πουλοκέφαλος 14 (4).

Τι μας άρεσε : Το κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.