11/02/2023
Drunk Kings 19 16 21 17 - 73 -
Old Stars 13 9 14 11 - 47 -

Υπάρχει ζωή στον πλανήτη Drunk Kings!

Έπειτα από 3 μήνες και 9 διαδοχικές ήττες οι Drunk Kings επέστρεψαν στον δρόμο των επιτυχιών, αφού το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου επικράτησαν των αποδεκατισμένων Old Stars με το εμφατικό 73-47. Καταιγιστικός ήταν ο Θανάσης Καζής που αναδείχθηκε Betsson mvp με 32 πόντους και 15 ριμπάουντ. Προβλημάτων συνέχεια για την ομάδα των Γεωργούση- Δουκάκη που παρουσιάστηκε με μόλις μια πεντάδα και έφτασε τις 11 σερί ήττες στον τρίτο όμιλο της Development League. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Καλό ξεκίνημα για αμφότερες τις ομάδες, με τους μετέπειτα νικητές να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στους Καζή (6π.), Κοττά (5π.), Κοκκινογούλη (4π.), Καραντώνη (2π.) και Αλεβίζο (2π.). Οι Old Stars δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους να ξεφύγουν από νωρίς, βρίσκοντας στήριγμα στους Καπράλο (6π.), Βερώνη (4π.) και Γεωργούση (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-13.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με τους Kings να διατηρούν τα ηνία και ανεβάζουν το δείκτη της διαφοράς. Οι γηπεδούχοι βασίστηκαν και πάλι στον Καζή, ενώ οι Αστέρες απάντησαν με το δίδυμο Καπράλος (5π.) – Βερώνης (4π.). Σκορ ημιχρόνου, 35-22.

Μετά την ανάπαυλα αμφότερες οι ομάδες διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα με το επιμέρους σκορ να γράφει 21-14 υπέρ των Βασιλιάδων, οι οποίοι έβαλαν πρόωρο τέλος στον αγώνα. Καζής (9π.) και Κοττάς (8π.) εκτόξευσαν την διαφορά στο +30, παρά την προσπάθεια των Βερώνη (6π.), Καπράλου (4π.) και Δουκάκη (3π.) να βελτιώσουν την εικόνα των φιλοξενούμενων. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 56-36.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο. Όπως και στα προηγούμενα έτσι και σε αυτό, ο Καζής ξεχώρισε από πλευράς Drunk Kings, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Κοττά (5π.), Κοκκινογούλη (2π.) και Αλεβίζο (2π.). Οι Old Stars, από την άλλη, βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα και πάλι από το δίδυμο Καπράλος (7π.) – Βερώνης (4π.), όμως γνώρισαν νέα βαριά ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Drunk Kings είχαν 29/54 δίποντα, 4/18 τρίποντα και 3/8 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Old Stars είχαν 13/35 δίποντα, 4/28 τρίποντα και 9/18 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Καζής με 32 πόντους και double-double, έχοντας 15/21 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 7 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Καπράλος με 22 πόντους και double-double, έχοντας 6/14 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 1/4 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Drunk Kings (Αλεβίζος): Αλεβίζος 9, Γερασιμάτος 2, Θεοδωρόπουλος 2, Καζής 32, Καραντώνης 2, Κοκκινογούλης 6, Κοττάς 20 (4).

Old Stars (Δουκάκης): Βερώνης 18 (1), Γεωργούσης 3, Δουκάκης 3, Καπράλος 22 (3), Πέτρου 1.

Τι μας άρεσε: Το κλίμα του αγώνα.