17/06/2024
No stars 7 6 16 13 - 42 -
Πι Stoli α 15 20 25 11 - 71 -

Υπερηχητικά Πιstolia!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό του Seven για το πρωτάθλημα του Summer Evolution League, τα Πιstolia επιβεβαίωσαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον τίτλο του φαβορί, εκμεταλλεύτηκαν την ποιότητα που διαθέτουν σαν ομάδα αλλα και τις απουσίες των αντιπάλων και κατάφεραν να νικήσουν τους No Stars με σκορ 42-71!

Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν στο παρκέ της Ανθούσας με το νέο μεταγραφικό απόκτημα που ακούει στο όνομα Θοδωρής Αγόρης! Ο νεοαποκτηθείς υπό της ευλογίες του Ρωμανού Ιωαννίδη κατέθεσε ψυχή, τελειώνοντας το δεκάλεπτο με 6 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο συνήθης ύποπτος, Γιώργος Λιόλιος, με 9 πόντους στο ενεργητικό του! Από την άλλη πλευρά ο Τσαντίλας ήταν ο πρώτος σκόρερ με ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων! Το σκορ της περιόδου ήταν το 7-15

Στη συνέχεια του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν εκ νέου χαμηλά στο σκορ τον αντίπαλο και με τον Λιόλιο να προσθέτει ακόμη 8 πόντους στην συλλογή του, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ευρύ 13-35! Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν μακριά από καλό τους εαυτό, ήταν άστοχοι και ουσιαστικά πλήρωσαν τις σημαντικές απουσίες σε ένα must win παιχνίδι για τους ίδιους!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπορεί να ανέβασαν την παραγωγικότητα τους αλλά τα προβλήματα στην άμυνα παρέμειναν άλυτα, γεγονός που μεταφράστηκε στο 29-60 του φωτεινού πίνακα στο πέρας της προτελευταίας στροφής! Ο Αγόρης ήταν για ακόμη μια φορά εξαιρετικός, πέτυχε 11 πόντους και είναι βέβαιο ότι ο Χάρης Παπαδιονυσίου, από την Μύκονο όπου βρίσκεται, ετοιμάζει πρόταση που θα ταράξει τα θεμέλια της διοργάνωσης προκειμένου να τον κρατήσει στην ομάδα ισόβιος! Από την άλλη πλευρά, οι Αραβαντινός και Τσαντίλας πέτυχαν από 5 πόντους!

Η τέταρτη περίοδος ήταν η μόνη στην οποίο επικράτησαν οι Νο Stars, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 13-11! Ωστόσο, τα Πιstolia  με τους Λιόλιο και Αγόρη να τελειώνουν το παιχνίδι 28π-9ρ και 20π-13ρ αντίστοιχα, κατάφεραν να φτάσουν σε μια άνετη νίκη με σκορ 42-71!

Betsson MVP ο Γιώργος Λιόλιος με 28 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Διονύσης Αραβαντινός είχε 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο!!

No Stars(Αραβαντινός): Αραβαντινός Θεμελής 12, Λαδικός 13, Παπαρούνης, Σταυράκης 7, Τσαντίλας 10.

Πιstolia(Λιόλιος): Βούλγαρης 2, Αγόρης 20, Γρηγορόπουλος, Ιωαννίδης 11, Κατσιώτης 10, Λιόλιος 28, Νταμπανλής.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση των αγόρι και Λιόλιου!