22/06/2023
Ano Liosia BC 11 11 18 20 - 60 -
Kolosos Dunk n' Donuts 5 12 7 10 - 34 -

Τίποτα δεν τελείωσε για τα Ano Liosia!

Τίποτα δεν έχει τελείωσει στην σειρά ανάμεσα σε Ano Liosia και Koloso Dunk n’ Donuts καθώς τα Ano Liosia το βράδυ της Πέμπτης 22 Ιουνίου έβγαλαν αντίδραση, επικράτησαν 60-34 και έκαναν το 1-1 στην σειρά. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια και παράλληλα εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων, οι οποίοι είχαν διαθέσιμους μόλις πέντε παίκτες. Η πρόκριση στους «16» καλύτερους της Summer Development League θα κριθεί στο τρίτο μεταξύ τους παιχνίδι, εκεί όπου όποιος επικρατήσει θα προχωρήσει, ενώ ο ηττημένος θα πάει… διακοπές.

Όσον αφορά τον αγώνα, τα Ano Liosia πήραν το προβάδισμα με τους Βαρβαρίδη και Παπαδιά να ξεκινούν καλά και το σκορ να φτάνει στο 9-3. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν λίγα πράγματα επιθετικά και στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφεραν να πετύχουν μόνο 5 πόντους. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 11-5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σωτηρόπουλος ανέβασε κάπως την ομάδα του, ενώ με τη βοήθεια του Βασιλειάδη έφεραν «τούμπα» το σκορ (12-13). Ο Kolosos όμως δεν έμεινε για πολύ μπροστά, καθώς τα Ano Liosia αντέδρασαν άμεσα, με τον Σαρικάκη να είναι εξαιρετικός στην επίθεση και να στέλνει την ομάδα του στο +7 (22-15). Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με 5 πόντους να τις χωρίζουν, μιας και τα Ano Liosia προηγούνταν με 22-17.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο. Αμυντικά στάθηκαν πολύ καλά, ενώ Βαρβαρίδης και Παπαδιάς ήταν σταθεροί και αποτελεσματικοί στον επιθετικό τομέα. Έτσι η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο, όταν ο Παπαδιάς ευστόχησε σε δική του προσπάθεια για το 34-22. Τα Ano Liosia δεν έριξαν ρυθμό και ξέφυγαν μέχρι το τέλος της περιόδου, με το σκορ να δείχνει 40-24.

Το ματς είχε έρθει πλέον εκεί που ήθελαν τα Ano Liosia, τα οποία έβλεπαν ότι πλέον η κούραση είχε επηρεάσει αρκετά τους αντιπάλους. Οι γηπεδούχοι βρήκαν και κάποια σουτ πίσω από την γραμμή του τριπόντου και κάπως έτσι το σκορ ξέφυγε για τα καλά (58-27). Όλοι ήξεραν τον νικητή και απλώς το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν ποιο θα είναι το τελικό σκορ. Κάπως έτσι φτάσαμε στην κόρνα της λήξης και ο φωτεινός πίνακας έγραφε 60-34.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεώργιος Παπαδιάς με 12 πόντους, 3 ασίστ και 14 ριμπάουντ. Από τον Koloso Dunk n’ Donuts ξεχώρισε ο Νικόλαος Βασιλειάδης με 9 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ.

Τα Ano Liosia είχαν 21/41 δίποντα, 4/30 τρίποντα, 6/8 βολές, 48 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ, 5 κλεψίματα και 9 λάθη. Ο Kolosos Dunk n’ Donuts μέτρησε 9/37 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 4/8 βολές, 34 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Παράλληλα έκανε 3 κλεψίματα και 6 λάθη.

Ano Liosia (Ζαντιώτης): Παπαδιάς 12(14ρ.), Ρουχωτάς 4(2ρ.), Πετρόπουλος 3(5ρ.), Τσατόβ, Παχούλης, Σαρικάκης 15(4ρ.), Βαρβαρίδης 20(3ρ.), Φρέρης 2(3ρ.), Κολέγκας, Μπιρπανάγος 4(2ρ.)

Kolosos Dunk n’ Donuts (Ζαμπούρας): Βασιλειάδης 9(7ρ.), Καραμπεσύνης, Καλοπήτας 5(1ρ.), Ζαμπούρας 7(11ρ.), Σωτηρόπουλος 13(10ρ.)

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα που έδειξαν τα Ano Liosia.