30/06/2021
Lyonmen 15 12 10 20 - 57 -
Ιπ-πότες 15 12 16 20 - 63 -

Ιπ-ποτική εμφάνιση!

Το βραδάκι της της Δευτέρας 28 Ιουνίου, στην Αρένα του Basketaki , οι Ιπ-πότες κάνοντας ένα πολύ γεμάτο ματς , επικράτησαν των ανέτοιμων στο πρώτο τους παιχνίδι Lyonmen με 57 – 63.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ιππότες με τον Χουσέα να κάνει μαγική εμφάνιση και να πετυχαίνει 10 από τους 15 πόντους της ομάδας του είχαν τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια. Οι Lyonmen σιγά-σιγά βρήκαν τα πατήματα τους, και με όπλο το μακρινό τους σουτ(Θεοδώρου 2, Χριστοδούλου 2) έφεραν το ματς στα ίσια 15 – 15.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο δεκάλεπτο με δύο τρίποντα από Δουβέα, Σάλαρη και καλάθια από Κωσταντόπουλο και Ρούσσο(15-25). Η απάντηση από τα Λιοντάρια ήταν άμεση με Θεοδώρου(5) και Φωτόπουλο να είναι οι κύριοι εκφραστές(24-25). Νέο τρίποντο του Θεοδώρου από την μία και καλάθι του Χουσέα από την άλλη διαμόρφωσαν το 27 – 27 σκορ ημιχρόνου.

Στα πρώτα 4 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ.Μακρυγιάννης, Τζουβάνας από την μία και Χουσέας, Ρούσσος και Δουβέας από την άλλη είχαν το σκορ 32 – 33. Σε εκείνο το σημείο οι Ιππότες έκαναν ένα ξέσπασμα και ξέφυγαν με τους Χουσέα, Κουρούμαλη και Μούρτζο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ενώ η απάντηση από Κωστή(4) και Θεόδωρου διαμόρφωσε το 37 – 43.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο , οι Lyonmen προσπαθούσαν να επιστρέψουν με Φωτόπουλο, Μακρυγιάννη και τρίποντο του Θεοδώρου, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρίσκοντας λύση από την περιφέρεια(Σάλαρης,Αγγελόπουλος, Χουσέας) και καλάθια από το ζωγραφιστό (Δουβέας, Κουρούμαλης) άνοιξαν την διαφορά(45 – 57). Ο Θεοδώρου προσπαθούσε στο τελευταίο πεντάλεπτο για τους γηπεδούχους να τους βάλει στο παιχνίδι με 7 πόντους, όμως οι Ιππότες με βολές του Χουσέα και δύο συνεχόμενα καλάθια του Αγγελόπουλου διαμόρφωσαν το υπέρ τους τελικό 57 – 63.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Χουσέας με 23 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντρέας Θεόδωρου με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Lyonmen (Δημητρίου): Τσιάκκας 2, Θεόδωρου 27(6ρ.), Φωτόπουλος 4, Κωστής 6 (9ρ.), Μακρυγιάννης 6, Χριστοδούλου 8, Δημητρίου 2 (6ρ.), Τζουβάνας 2(8ρ.), Καλαποθαράκος.

Ιπ-πότες(Νταλαμπίρας): Αγγελόπουλος 12 (9ρ.), Σάλαρης 6, Κουρούμαλης 7 (19ρ.), Χουσέας 23, Δουβέας 7, Μαυρογιαννάκης (6 ρ.), Ρούσσος 4, Moύρτζος 2(6ρ.), Κωνσταντόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Η Σταθερότητα των Ιπποτών σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.