21/11/2021
Ιπ-πότες 10 10 14 20 - 54 -
Koutchers 11 7 9 17 - 44 -

«Ιπποτικό» πέρασμα από τα Λιόσια!

Την τρίτη τους νίκη σε 5 αγωνιστικές στον 4ο όμιλο της Master League πήραν οι Ιππότες, που επικράτησαν πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ με 54-44 κόντρα στους Koutchers!

Αρκετά νευρικό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται πολύ να σκοράρουν. Οι Koutchers, ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 11-10 με το τέλος της περιόδου, με τον Γιώργο Παπαγεωργίου να σημειώνει 6 πόντους. Για τους Ιππότες, 6 πόντους έβαλε ο Νίκος Κεκεμπάνος.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο με το χαμηλό ρυθμό να συνεχίσει να υφίσταται. Αυτό αποτυπώνεται και στο 10-7 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ των Ιπποτών που πρηγήθηκαν με 20-18 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Αγγελόπουλος από την μία με 3 πόντους και Κορδαλής από την άλλη με επίσης 3, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ιππότες κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμα τους, αφού το δίδυμο Κεκεμπάνος – Κουρούμαλης οργιάζαν στο παρκέ σημειώνοντας 5 και 4 πόντους αντίστοιχα. Οι Ιππότες, πήραν διαφορά 7 πόντων, 34-27. Για τους Koutchers, 5 πόντους έβαλε ο Χάρης Μπαρλιάς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ιππότες με μεγάλα τρίποντα κατάφεραν να μην απειληθούν από τους Koutchers παίρνοντας τελικά την νίκη με 54-44 φτάοντας τις 3 στο πρωτάθλημα. Το τελικό σκορ, αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης αφού οι Ιππότες από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά είχαν τον έλεγχο του ματς.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Ανδρέας Κουρούμαλης με 17 πόντους, 20 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Παπαπγεωργίου με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι νικητές είχαν 20/78 εντός πεδιάς, 8/39 τρίποντα και 6/10 βολές. Πήραν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 9 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι Koutchers είχαν 18/67 εντός πεδιάς, 4/24 τρίποντα και 4/14 βολές. Πήραν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 2 τάπες.

Ιππότες (Σάλλαρης): Αγγελόπουλος 12, Σάλλαρης, Κουρούμαλης 17, Κεκεμπάνος 15, Ανυφαντής, Μαυρογιαννάκης 4, Ρούσσος 6.

Koutchers (Παπαγεωργίου): Νικολόπουλος, Κορδαλής 10, Παπαγεωργίου 15, Γιαννάκης 7, Κωνσταντόπουλος 2, Ραμόπουλος 3, Τηγανήτας, Μπαρλιάς 7.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!