29/09/2024
Τραυματιακός BC 7 2 13 12 - 34 -
Ραμολιμέντα 9 17 8 20 - 54 -

Με το ύψος τους τα Ραμολιμέντα!

Με όπλο τα ψηλά κορμιά και τα ριμπάουντ, τα Ραμολιμέντα κέρδισαν εύκολα τον Τραυματιακό με 34-54 και έκαναν το 2/2 στον δεύτερο όμιλο της D2-League!

Ισορροπημένο ήταν σε γενικές γραμμές το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τα Ραμολιμέντα να προηγούνται με 7-9, χάρη σε 4 πόντους του Αλεξίου και βοήθειες των Χασιώτη - Εμμανουηλίδη. Ο Πιπιλής με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Αραμπατζόγλου να προσθέτει 2.

Στη δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση ο Παρλαβάντζας και με 9 δικούς του πόντους και δύο τρίποντα του Ποσταλή, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 9-26! Το μοναδικό καλάθι του Τραυματιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε ο Κωβαίος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματά τους και με 4 πόντους του Πιπιλή, 4 του Κόνιαρη και τρίποντο του Διονυσόπουλου, μείωσαν στους 10, 22-32. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 22-34, διαμόρφωσε για λογαριασμό των μωβ ο Αλεξίου, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Εμμανουηλίδης και Ποσταλής. Σκορ τρίτης περιόδου 22-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και μετά τη διακοπή ρεύματος, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Σπάρτακο και έτσι τα Ραμολιμέντα έφτασαν εύκολα στη νίκη με 34-54, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Γουριώτη, Γιαπιτζάκη, Μαρούλη και Παρλαβάντζα. Για τον Τραυματιακό στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Βαλέντης Πιπιλής με τους 7 πόντους που πέτυχε.

Πολυτιμότερος για τον Τραυματιακό ο Πιπιλής με 16 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 4/6 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Novibet MVP για τα Ραμολιμέντα ο Παρλαβάντζας με 14 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 6/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Τραυματιακός (Διονυσόπουλος): Αραμπατζόγλου 4, Διονυσόπουλος 6 (1), Δράκος, Κόνιαρης 6, Κωβαίος 2, Μάκος, Πιπιλής 16 (2), Προκοπίου, Ζέρβας

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Αλεξίου 6, Γιαπιτζάκης 3 (1), Γουριώτης 8, Εμμανουηλίδης 4, Καραχρήστος, Μαρούλης 5 (1), Μαυρόπουλος 4, Μπονώρης, Παρλαβάντζας 14, Ποσταλής 8 (2), Τσαφαντάκης, Χασιώτης 2

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Ραμολιμέντων στα ριμπάουντ!