12/05/2023
Optimus Priamus - - - - - 20 -
Μπαμπαμπούλς - - - - - - -1

Ήρθαν για να μείνουν οι Μπαμπαμπούλς!

Το βράδυ της Παρασκευής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Μπαμπαμπούλς επικράτησαν του Optimus Priamus με 52-76, διπλασιάζοντας τις νίκες τους στη φάση των ομίλων της Summer Development League. Τις πολλές της απουσίες πλήρωσε η ομάδα του coach Αντωνουσάκη που γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό καλοκαιρινό πρωτάθλημα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Σε ένα μοιρασμένο και αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, οι μετέπειτα νικητές ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στους Βλαχάκη (5π.), Λεζάι (4π.) και Δρούγκα (3π.). Ο Optimus είχε τις κατάλληλες απάντησεις, βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα από τους Παπαδάκο (4π.), Μανιά (3π.) και Νομικό (2π.) και παραμένοντας σε απόσταση ενός σουτ ! Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Μπαμπαμπούλς ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, πάτησαν το γκάζι και με εντυπωσιακό επιμέρους σερί 8-21, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας. Γ. Μπαμπαλής (6π.), Κοκκινίδης (4π.), Λεζάι (4π.), Δρούγκας (3π.), Βλαχάκης (2π.) και Νεντής (2π.) σκόραραν με μεγάλη συνέπεια, ενώ την ίδια ώρα ο Optimus διένυε το λιγότερο παραγωγικό του διάστημα στο ματς, παρά την προσπάθεια των Σανδάλη (2π.), Μανιά (2π.) και Νομικού (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 18-33.

Μετά την ανάπαυλα, ο Optimus εμφανίστηκε βελτιωμένος επιθετικά, χάρη στους Βασιλειάδη (7π.), Παπαδάκο (5π.), Πιερρουτσάκο (3π.) και Νομικό (2π.), όμως δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων. Με τον Λεζάι (11π.) να κάνει τη διαφορά σε αυτό το διάστημα, οι Μπαμπαμπούλς διεύρυναν ακόμη περισσότερο τη διαφορά, ρίχνοντας πρόωρα τίτλους τέλους στο ματς. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 32-58.

Το τέταρτο δεκάλεπτο έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά. Ο Πιέρρος Παπαδάκος (13π.) πέτυχε career-high, φτάνοντας τα 6 εύστοχα σουτ πίσω από τη γραμμή των 6.75μ και βελτιώνοντας σημαντικά την εικόνα της ομάδας, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Μπαμπαμπούλς έβαζαν το κερασάκι στην τούρτα με καλάθια των Γ. Μπαμπαλή (3π.), Κοκκινίδη (3π.). Κ. Μπαμπαλή (3π.), Λεζάι (3π.) και Βλαχάκη (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, ο Optimus Priamus είχε 11/37 δίποντα, 7/22 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψε 30 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 11 φορές, ενώ είχε 19 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Μπαμπαμπούλς είχαν 20/38 δίποντα, 9/24 τρίποντα και 9/12 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ροέλντο Λεζάι με 22 πόντους, έχοντας 8/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Νομικός με 8 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης) :  Βασιλειάδης 9, Νομικός 8, Μανιάς 4, Παπαδάκος 22 (6), Πιερρρουτσάκος 7 (1), Σανδάλης 2.

Μπαμπαμπούλς (Μπαμπαλής) : Βλαχάκης 13, Δρούγκας 6 (2), Κοκκινίδης 13 (2), Λεζάι 22 (1), Μπαμπαλής Α., Μπαμπαλής Ι. 9 (2), Μπαμπαλής Κ. 7 (1), Νεντής 6 (1).

Τι μας άρεσε : Η περιφερειακή ευστοχία των νικητών, αλλά και το επιθετικό κρεσέντο του Πιέρρου Παπαδάκου.