14/10/2023
Melisses BC 13 3 7 15 - 38 -
Basket Case 17 19 11 4 - 51 -

Ήρθαν τα πρώτα χαμόγελα για την Basket Case!

Σάββατο απόγευμα στο κλειστό του Seven για το πρωτάθλημα της Development2 League, η Basket Case πραγματοποίησε το καλύτερο φετινό της παιχνίδι και κατάφερε να φύγει με το πρώτο «ροζ»φύλο της χρονιάς, καθώς νίκησε τις Melisses με σκορ 38-51!

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έχοντας το μομέντουμ από τις δύο τελευταίες σερί νίκες, προηγήθηκαν στο σκορ με 13-5. Ωστόσο, η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και με ένα εντυπωσιακό σερί 0–12 κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με το υπέρ τους 13-17. Ο εξαιρετικός Γκλιάτης αποτέλεσε τον κυριότερο λόγο για το προβάδισμα αυτό, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κωσταντίνος Κολιάκος. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Αλέξιος Μπουγιούκος έκλεισε το δεκάλεπτο με 5 πόντους στο ενεργητικό του.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού η Case ανεβάσει ακόμα περισσότερο την ένταση στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού της, κράτησε τις Melisses στους τρεις πόντους, είχε τον Δημητριάδη σε εξαιρετική κατάσταση μέσα απ’ το ζωγραφιστό και με τον Κωνσταντίνο Κολιάκο να συνδέεται δύο φορές έξω τη γραμμή των 6.75, οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 16-36!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ με σκοπό να δώσουν ένα τέλος, όσον αφορά την ομάδα που θα πανηγύριζε την κατάκτηση του «ροζ» φύλου, κάτι το οποίο εν τέλει το κατάφεραν, καθώς το πέρας της προτελευταίας στροφής τους βρήκε σε θέση ισχύος με σκορ 23–47. Ο Χέλμης πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος και πλήγωσε τις Melisses με 7 πόντους, ενώ τον ακολούθησε απόδοση οι Κλαυδιανός και Δημητριάδης.

Η τέταρτη περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους παίκτες της Basket Case να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 38-51.

Betsson MVP ο Κωσταντίνος Κολιάκος με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασιστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αργύρης Φράγκος με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι νικητές είχαν 16/34 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 7/10 βολές, 42 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 10/31 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 6/13 βολές, 37 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη.

Melisses(Α.Μπουγιούκος): Ν. Δούκας 5, Χ. Δούκας, Μπάνος, Α.Μπουγιούκος 4, Σ. Μπουγιούκος 12, Νάνης 5, Πάτσης 2, Περδικάρης, Φράγκος 10.

Basket Case(Κ.Κολιάκος): Γκλιάτης 9, Δημητριάδης 11, Κλαυδιανός 5, Κ. Κολιάκος 14, Μαρτίνιαν 3, Σαρακινός Χέλμης 9, Ψαρράκης.

Τι μας άρεσε : Το γεγονός ότι οι νικητές κατάφερα να μετατρέψουν το εις βάρος τους 13-5 σε 16–36, όπου ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου!