19/10/2021
Griffins 17 24 9 9 - 59 -
Souvlakers 13 20 21 21 - 75 -

Ήρθε επιτέλους η νίκη για τους Souvlakers!

Πρώτη νίκη για τους Souvlakers στην Elite League, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική κέρδισαν τους 6 Griffins με 59-75 στο κλειστό του Κολωνού!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Griffins, καθώς με 8 πόντους του Ζυγούνα και 5 του Ρομποτή, προηγήθηκαν με 17-13. Ο Μελιτζάνης με 5 πόντους και οι Αγγελόπουλος – Τοκατλίδης με ένα τρίποντο ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, οι μπλε έχτισαν διψήφια διαφορά 13 πόντων, 38-25, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 41-33, μετά από 7 πόντους του Βρέλλη, 5 του Ρομποτή, 5 του Βιλτανιώτη, 4 του Καβακάκη και τρίποντο του Ζυγούνα. Τους Souvlakers κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Μαγγιώρος (6π), Τοκάνης (4π) και Δάμης (4π), ενώ έξω από την γραμμή των 6,75μ εκτέλεσαν οι Αδάμης και Αγγελόπουλος.

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου, εκεί όπου οι Souvlakers κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με δράστες στην επίθεση τους Μελιτζάνη (7π), Μαγγιώρο (7π) και Τοκάνη (5π), προσπέρασαν με 50-54. Το δίδυμο Βρέλλη – Βιλτανιώτη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 50-54!

Με όπλο το βάθος του πάγκου της και βγάζοντας αρκετή ενέργεια στο παρκέ στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Ποντίκη έφτασε εν τέλει στο πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα με 59-75 έπειτα από 8 πόντους του Barkshire, δύο τρίποντα του Αδάμη και 5 πόντους του Αγγελόπουλου. Ξέμειναν από δυνάμεις στο φινάλε του αγώνα οι Griffins και έτσι δεν μπόρεσαν να παλέψουν μέχρι τέλους για τη νίκη, παρά του 4 πόντους του Ρομποτή και τους 3 του Βιλτανιώτη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/12 βολές, 14/36 δίποντα και 8/28 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 1/3 βολές, 22/55 δίποντα και 10/29 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Griffins ο Βρέλλης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 6 λάθη και είχε 2 τάπες. Κορυφαίος των Souvlakers ο Μαγγιώρος με 13 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 2 λάθη.

Griffins (Χρόνης): Καβακάκης 6 (1), Ζυγούνας 13 (3), Βιλτανιώτης 11 (2), Χρόνης 2, Βρέλλης 12 (2), Ρομποτής 15

Souvlakers (Ποντίκης): Γεωργαντάς 2, Τοκάνης 8 (1), Δάμης 4, Αδάμης 8 (2), Καρανάτσιος, Μελιτζάνης 12 (2), Μαγγιώρος 13 (1), Τοκατλίδης 7 (1), Barkshire 10, Αγγελόπουλος 11 (3)

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Griffins για τρία δεκάλεπτα, όπως και η αλλαγή της εικόνας των Souvlakers στο δεύτερο ημίχρονο!