09/06/2022
Optimus Priamus 15 14 12 10 - 51 -
Kolosos Dunk n' Donuts 5 13 6 11 - 35 -

Ήρθε η πρώτη νίκη για τον Optimus!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων ο Optimus Priamus υποδέχθηκε τον Koloso Dunk n’ Donuts για την 5η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Summer Development 2 League. Ο Optimus όντας ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, έχτισε από νωρίς διαφορά και επικράτησε άνετα με 51-35, ανεβαίνοντας έτσι στο 1-4. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το ματς για τους μετέπειτα νικητές. Με τον  Καλτσάκα να είναι καυτός στο ξεκίνημα με 8 πόντους και 4/5 δίποντα, αλλά και άξιους συμπαραστάτες τους Παπαδάκο (5π. με 1 τρίπ.) και Δελβενακιώτη (2π.) ο Optimus έχτισε διψήφιο προβάδισμα από νωρίς. Άργησε να βρει τα πατήματά του ο Kolosos που βασίστηκε στις επιθετικές εμπνεύσεις των Ζαμπούρα (2π.) και Χουλιάρα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-5.

Πιο ισορροπημένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-13. Εξαιρετικός σε αυτό το χρονικό διάστημα ήταν ο Φλώρος (7π. με 1 τρίπ.) που διατήρησε το διψήφιο προβάδισμα για την ομάδα του. Στην αντίπερα όχθη, ο Kolosos παρουσιάστηκε βελτιωμένος επιθετικά βρίσκοντας λύσεις χάρη στους Χαροκόπο (4π.), Καραμπεσύνη (3π.), Ζαμπούρα (3π.) και Τσαμπαρλή (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 29-18.

Μετά την ανάπαυλα, ο Optimus απλοποίησε σημαντικά την υπόθεση νίκη. Με προσήλωση στην άμυνα και τους Καλτσάκα (6π.), Φλώρο (3π.) και Δελβενακιώτη (2π.) να σκοράρουν με συνέπεια ο Optimus ανέβασε ακόμη περισσότερο τον δείκτη της διαφοράς. Μόλις 6 πόντους κατάφερε να σκοράρει ο Kolosos με δίποντα των Χαροκόπου, Δημόπουλου και Χουλιάρα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-24.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Optimus διαχειρίστηκε με άνεση το προβάδισμά του, παρότι ηττήθηκε στο επιμέρους σκορ με 10-11. Για τον Koloso ο Παλλαντζάς πήρε μπρος στο φινάλε σκοράροντας 8 πόντους με ένα τρίποντο για την τιμή των όπλων. Στο 1-4 ο Optimus, στο 1-3 ο Kolosos με τις δύο ομάδες να κάνουν αγώνα δρόμου για την είσοδό τους στα playoffs.

Στο τέλος του αγώνα, ο Optimus Priamus είχε 19/42 δίποντα, 3/17 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 13 φορές, ενώ είχε 15 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, ο Kolosos Dunk n’ Donuts είχε 11/36 δίποντα, 2/19 τρίποντα και 7/16 βολές. Μάζεψε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 19 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Καλτσάκας με 16 πόντους, έχοντας 8/13 δίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θωμάς Παλλαντζάς με 8 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 5 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Optimus Priamus (Φουντουλάκης) : Παπαδάκος 10 (8 ριμπ., 1 τρίπ.), Φλώρος 10 (5 ριμπ., 2 τρίπ.), Καλτσάκης 16 (4 ριμπ., 3 κλεψ.), Σκουτέρης (6 ριμπ.), Λέκκας 2 (3 ριμπ., 4 ασί., 4 κλεψ.), Νομικός 4 (4 ριμπ., 5 ασί.), Δελβενακιώτης 9 (9 ριμπ., 3 κλεψ., 1 μπλοκ).

Kolosos Dunk n’ Donuts (Ζαμπούρας) : Χαροκόπος 8 (6 ριμπ., 3 ασί., 3 κλεψ.), Καραμπεσύνης 3 (4 ριμπ., 1 τρίπ.), Χουλιάρας 4 (3 ριμπ., 1 μπλοκ), Δημόπουλος 2 (9 ριμπ., 4 ασί., 1 μπλοκ), Ζαμπούρας 7 (2 ασί.), Παλλαντζάς 8 (9 ριμπ., 1 τρίπ.), Τσαμπαρλής 3 (4 ριμπ., 2 κλεψ.).

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό ξεκίνημα του Optimus.